• DOLAR
  5,7189
  % -0,12
 • EURO
  6,3502
  % -0,23
 • ALTIN
  276,5321
  % -0,35
 • BIST
  95.546
  % -0,51
Solucanlar Atık Çamurla Beslenecek

Solucanlar Atık Çamurla Beslenecek

Üniversite solucan gübresi AR-GE çalışmaları kapsamında belediye tarafından kullanılmayan ve atık olarak bulunan çamurları alarak bunları solucan gübresi yapımı sırasında solucanlara besin olarak kullanmayı planlıyor.

Cumhuriyet Üniversitesi solucan gübresi AR-GE çalışmaları kapsamında yapılan toplantıda solucan gübresi yapımı hakkında bilgilendirmede bulunuldu. Yapılan toplantıya Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, Üniversitenin Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Uğur Tutar ile çalışmanın ortak olarak yürütüldüğü kurumdan temsilciler katıldı.

SOLUCANLAR ATIK ÇAMURLA BESLENEBİLİR

Solucan gübresi AR-GE çalışması kapsamında yapılan toplantıda konuşan Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Uğur Tutar solucan gübresinin kilosunun perakende satış olarak 3,5 TL olduğunu tonunun ise 2 bin TL olarak satıldığını söyledi. Yapılan çalışmaların tam kapasite ile yapılabilmesi halinde yıllık 2 milyon liralık bir cirolarının olacağını belirten Tutar, asıl hedeflerinin solucan gübresinin satışının değil solucan satışını yapmak olduğunu ifade etti.

Uğur Tutar, belediyelere atık çamur konusunda danışmanlık hizmeti vereceklerini ifade etti. Belediyelerin atık çamurlardan kurtulmak için çok ciddi paralar harcadığını yapacakları proje ile belediyelerin bu harcamadan kurtulacağını söyleyen Tutar atık çamuru yedirdikleri birinci kalite solucan üreteceklerini de sözlerine ekledi.

Yapılan toplantıda konuşan Tutar son olarak belediyeye anahtar teslim atık çamur tesisi vereceklerini ve belediyelerin bu tesiste atık çamurlarını alıp solucanların beslenmesinde kullanacaklarını ve asıl hedeflerinin bu olduğunu belirtti.

 

Yorumlara Kapalıdır

SON HABERLER

Türkiye Anadolu bölgesinde bulunan Sivas şehrinin günlük yaşanan son dakika haberlerini hızlıca takip etme fırsatını Sivashaberler.com ile yakalayın. Sivas Haberler sitesinde yazılan tüm haberler editörler tarafından özgün hale getirilmektedir. İlçe haberleri ile birlikte nöbetçi eczane, konaklama bilgileri, gezi önerileri, tarihi kalıntılar olmak üzere her konuda bilgilendirmeler yer alıyor. Sivas haber hizmetinin yanı sıra, şehrin ihtiyaçlarını karşılayacak genel bilgilere kolay ulaşım sağlayın.

sivas haberler google play sivas haberler app store

sanalbasin üyesidir