• DOLAR
  5,9453
  %0,02
 • EURO
  6,5534
  %0,05
 • ALTIN
  302,17
  %-0,10
 • BIST
  7,7667
  %0,07
En çok tanınan Sivas Şarkıları Listesi

En çok tanınan Sivas Şarkıları Listesi

Sivas özellikle türküleriyle tanınan bir kent olduğu için türkü diyarı bir bölge olarak dikkatleri üzerine çekiyor. Şarkışla ilçesinde dünyaya gelen Veysel Şatıroğlu (Aşık Veysel) Sivas’ın simge isimlerinden birisi olmakla birlikte Anadolu kültürünün en bilinen aşıkları arasında yer almaktadır. Bundan dolayı Sivas kaynaklı çok sayıda farklı türkünün günlük hayatımızın içerisinde bulunması mümkün oluyor.

Yüreklerde İz Bırakan Sivas Şarkıları

Ülkemizin türkü cennetlerinden birisi olmasından dolayı Sivas şarkıları ve ozanlarıyla tanınan bir kentimiz olarak karşımıza çıkıyor. İşte Sivas’a ait tüm ülke genelinde tanınan türkülerin ilk 5’i:

 1. Sivas’ın Yollarına
 2. Sivas Ellerinde Sazım Çalınır
 3. Yeşil Ördek Gibi
 4. Madımak Oylum Oylum
 5. Zeynebim

Sıraladığımız tüm bu türküler; tüm Türkiye’nin benimsediği ve pek çok insanın yüreğine aşka dair ve sevdaya dair tohumların ekildiği ezgiler olarak tanımlanıyor. Yine bu türkülerin tamamı sevgi, saygı, özlem ve vuslat duygularının aktarılmasını sağladığı için seven gönüller tarafından büyük bir beğeni duygusuyla karşılanıyor.

Sivas’ın Halk Müziğine Katkısı

Bulunduğu coğrafyanın çok ötesine farklı bir müzik iklimi yaymayı başarmış olan Sivas şarkıları ile birlikte şairleri, ozanları ve şarkıcılarıyla da ön plana çıkan bir kentimizdir. Özellikle Aşık Veysel gibi Yıldızeli-Banaz Köyü kaynaklı olan Pis Sultan Abdal da halk müziğinin önemli imgeleri olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca Kangal ilçesinde yaşamış olan Aşık Ruhsati de halk müziğimizin önemli değeri olarak karşımıza çıkıyor.

Divriği ilçesindeki halk müziği yapısının daha çok Malatya ve Erzincan folkloruna benzer nitelikte olduğunu söylemekle birlikte Zara’ ilçesinin de kendine özel bir folklorik yapısının bulunduğu bilinmektedir. Zara ilçesinin önemli bir temsilcisi olan Halil Söyler; ilçeyi tüm dünyaya tanıtmakla birlikte ülkemizin önemli değerleri arasında yer aldığı da bilinmektedir. Muzaffer Sarısözen gibi TRT’nin emektar sanatçılarından birisini bağrından çıkartmış olan Sivas; çok sayıda şarkıcıyı da ülkemize kazandırmış ender şehirler arasında yer almaktadır.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

SON HABERLER

Türkiye Anadolu bölgesinde bulunan Sivas şehrinin günlük yaşanan son dakika haberlerini hızlıca takip etme fırsatını Sivashaberler.com ile yakalayın. Sivas Haberler sitesinde yazılan tüm haberler editörler tarafından özgün hale getirilmektedir. İlçe haberleri ile birlikte nöbetçi eczane, konaklama bilgileri, gezi önerileri, tarihi kalıntılar olmak üzere her konuda bilgilendirmeler yer alıyor. Sivas haber hizmetinin yanı sıra, şehrin ihtiyaçlarını karşılayacak genel bilgilere kolay ulaşım sağlayın.

sivas haberler google play sivas haberler app store

sanalbasin üyesidir