Sivas Haberler

Zara’da 130 Yıl Önce Kayalar Oyularak Yapılan Yol Ürkütüyor

Zara ilçesinde 130 yıl önce kayalar oyularak yapılan ve içinden geçenlerin ürktüğü yol hizmet vermeye devam ederken ürkütüyor.

Zara’da 130 Yıl Önce Kayalar Oyularak Yapılan Yol Ürkütüyor
173 Okundu
29 Nisan 2019 - 12:35

Sivas’ın Şerefiye beldesi ile Zara ilçesini birbirine bağlayan bağlantı yolu güzergahında bulunan tarihi oyuk dikkat çekiyor. Yaklaşık 130 yıl önce dönemin Sivas Valisi Halil Rıfat Paşa tarafından yaptırılan oyuğun kazma ve kürekle oyularak açıldığı belirtilmektedir. Dev kayaların oyularak açıldığı yol günümüzde ise yol genişletme çalışmalarının yapılması ile hizmet vermeye devam ediyor. Güzergahı ilk kez kullananlar ise oyuğun altından geçerken ürperdiklerini belirtiyor.

Kazma ve Kürekle Yapıldı

Zara ilçesinde yaşayan Metin Gürsoy, geçitten ilk kez geçenlerin dev kayaları gördüğünde tedirginlik yaşadıklarını belirterek geçidin kazma ve kürekle açıldığını dile getirdi. Gürsoy, “ Burası bu bölgenin geçiş yollarından birisi. Eski Sivas Valisi Halil Rıfat Paşanın yaptırdığı söylenir. Kazma kürek ile yapılan bir geçittir. Yıllarca da trafik buradan işlemiştir. Şuşehri ilçesine, Zara ilçesine ve bizim ifademizle Karadeniz’e çıkış yoludur. Bizim için tarihi değeri vardır. Göbek taşı deriz ve çocukluğumuzdan itibaren biliriz. O günün şartlarında kamyon, otobüs buradan geçer ve ulaşım buradan işlermiş. Ulaşım bu şekilde de halen devam ediyor. İlk etapta imtina eder gibi oluyorsun ama baya mesafe var çok sıkıntı olmuyor. Çünkü uzun yıllar kullanılan bir yol. Ama mutlaka bir tedirginlik oluyor. Ama sıkıntı olduğunu zannetmiyorum. Araçlar normal kayanın altından geçiyor ama değmesi mümkün değil. Çünkü arada mesafe var. Yıllardır yıkılmadan bu şekilde duruyor “ diye konuştu.

Güzergahı sıklıkla kullanan Adnan Özen, yol güzergahında bulunan oyukta kayaların ürkütücü bir görüntü oluşturduğunu söyleyerek, “ Zara’dan, Şerefiyeye giden bir yol. Ürkütücü bir görüntüsü var. Taşlar kayalar düşüyor her zaman. Orayı tarihi olduğu için patlatamıyorlar. Dev kayanın altından geçerken her zaman sıkıntılı. Daha eskinden daha sıkıntılıydı. Geçmişte yol darmış geçen arabalar hep sürterek geçiyormuş. Şimdi biraz daha genişletmişler ama daha da sıkıntılı her zaman taş düşüyor yola “ diye konuştu.

Cenk Akarsu

İletişim: cenkakarsu@sivashaberler.com
Sivas Haberler Editörü aynı zamanda yazarlık yapmaktadır.
Cenk Akarsu

Türkiye'nin Sivas iline ait günlük yaşanan son dakika gelişmelerini Sivashaberler.com sitesinden takip edebilirsiniz. Sivas Haberler sitesindeki içerikler izinsiz kullanılamaz, kullanıldığı taktirde kullanılan yazının linkinin paylaşılması zorunludur. Sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır, kaynak gösterilmeden izinsiz yazılarımız yayınlanamaz. Sivashaberler.com güncel yaşam haberleriyle birlikte Sivas şehrinde yaşanan tüm gelişmeleri sunmakta ve hızlıca haberdar olmanızı sağlamaktadır.

Bize Ulaşın :

Telefon : (0346) 221 00 00

WhatsApp : +54 9 375 166-6918

E-posta : sivashaberlercom@gmail.com

Adres : Sularbaşı Mh, Atatürk Cd. Cumhuriyet Meydanı No:6, 58069 Merkez/Sivas

Sivashaberler.com Türkiye'nin Sivas iline ait yerel haber sitesidir, tarafsız ve doğru habercilik anlayışıyla Sivas Haberleri hizmeti vermektedir. İHA Abonesidir.

Google Play Apple Store