Yusufeli Barajının tamamlanması için son 50 metre

Yusufeli Barajının tamamlanması için son 50 metre
13:00 - Ağustos 11 2020 Salı

Devlet Su İşleri (DSİ), Yusufeli Barajı Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin vizyonu 275 metre yükseklikte tamamlanan proje inşaatı ile çift eğrilikli beton kemer kategorisinde Türkiye’nin en yüksek ve dünyanın 3. yüksek barajı olacak. İnşaat çalışmaları yoğun bir şekilde devam eden barajın kurulu gücü 558 megawatt’a ulaşacak ve yıllık enerji üretimi 1 milyar 888 milyon kilovat saate ulaşacak. Santral ve enerji yapılarında betonlama çalışmaları planlandığı şekilde devam eden Yusufeli Barajı’nın tamamlanmasıyla bütçeye yılda 1 milyar 500 milyon lira katkı sağlayacağı bildirildi. Proje sayesinde yaklaşık 2,5 milyon nüfusa sahip bir şehrin yıllık enerji ihtiyacı karşılanacak.

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız yaptığı açıklamada, “Yusufeli Barajı’na 3 milyon 400 bin metreküp beton dökülerek gövde betonunun yüzde 85’i sağlandı. Barajımız 225 metre yüksekliğe ulaştı ve son 50 metre kaldı. Yusufeli Barajı 275 metre gövde yüksekliği ile Eyfel Kulesi’nden 25 metre daha kısadır. Barajın gövdesi 100 katlı gökdelen yüksekliğindedir. ”

Günlük beton ile 200 konut yapılabilir

İnşaatta günde maksimum 7 bin 850 metreküp gövde betonu dökülerek rekor seviyeye ulaşıldığını belirten Kaya Yıldız, şunları söyledi:

“Bu miktar bin mikser betonuna denk geliyor, bu miktardaki betonla 200 ev yapılabiliyor. Baraj gövdesinde kullanılacak 4 milyon metreküp betonla Artvin’den Edirne’ye 13 metre platform genişliğinde beton yol yapılabilir. Bu beton ile her biri 120 metrekarelik 5 katlı 10 bin konut yapılabiliyor. ”

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, Yusufeli Barajı’nın ürettiği enerjinin yanı sıra diğer barajlar için de su kaynağı olacağını belirterek, “Yusufeli Barajı, Çoruh Nehri’nin getirdiği tortunun deniz suyuna yayılmasını sağlayacak. Büyük ölçüde ve diğer barajların ömrünün uzamasını sağlayacak ve Çoruh Nehri’nde taşkın riski olduğu bilgisini verdi.

Behçet Aksoy

Yorumlar (0)
Yorumlar E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi