Yunanistan’dan insanlık dışı hareket!

Yunanistan’dan insanlık dışı hareket!
13:00 - Ekim 16 2020 Cuma

Atina yönetimi, Evros sınır bölgesinde skandallı bir karar daha aldı. Atina yönetiminin aldığı kararla Türkiye-Yunanistan sınırındaki Yunan Polis Teşkilatına (ELAS) ses bombası üreten ve sağır gücü olan 2 adet Uzun Menzilli Aktif Akustik Uyarı (LRAD) sistemi teslim edildi.

Dünyada sivil ve askeri alanlarda kullanılan LRAD sisteminin insanlar üzerinde kullanıldığında kafa karıştırabileceği, sağır olabileceği, dayanılmaz ağrılara neden olabileceği ve belirsiz sağlık sorunlarına neden olabileceği belirtildi. Yunanistan, Meriç Nehri’nin sınır bölgesine mobil olarak hizmet edecek bu modern silahlarla toplu kaçak göçü önlemeyi hedefliyor.

Komşu ülke Yunanistan, geçtiğimiz Şubat ayında yaşanan göç dalgasında 3 mülteciyi gerçek ve plastik mermilerle öldürüp yüzlerce mülteciyi yaraladı ve Avrupa Birliği üye ülkeleri bu insani trajedide sessiz kalmayı tercih etti.

Jiletli tel duvarlar güçlendirildi ve yükseltildi

Ayrıca Türkiye-Yunanistan sınır bölgesi Meriç’e kaçak göçe karşı açıklanan Ferecik’in başında yeni jiletli tel duvarının yapılacağı bildirildi.

Koray Foreman

Yorumlar (0)
Yorumlar E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi