Windows Tehlike ile Karşı Karşıya

Windows Tehlike ile Karşı Karşıya
10:41 - Kasım 28 2021 Pazar

Windows tehlike ile karşı karşıya kaldı. Yeni bir tehlike içerisine giren Windows 10 ve Windows 11 kullanıcıları bu tehlikeye karşı uyarıldı.

Microsoft Windows, her ne kadar başarılı bir işletim sistemi olsa da son zamanlarda yaptığı güncellemelerde ortaya çıkardığı açıklar ve sorunlar sebebiyle sıklıkla eleştirilen bir işletim sistemi oldu. Dosya sistemi sorunları, donanım sorunları, güvenlik açıkları ve bunun gibi çeşitli sorunlar ile karşılaşan kullanıcılar her ne kadar farklı bir işletim sistemine geçmek istese de yeterli bir alternatife sahip işletim sistemi bulamıyor. Bundan dolayı kullanıcılar Windows tercih etmeye devam ediyor.

Windows Tehlike İçeren Bir Sorun İçeriyor

Windows kullanıcıları zaman zaman pek çok güvenlik açığı ile karşı karşıya kaldı. Yeni bir güvenlik açığı geçtiğimiz günlerde Microsoft tarafından duyurulmuştu. Sıfır gün saldırıları olarak isimlendirilen bu açık Microsoft şirketi tarafından her ne kadar bilinse de henüz bir güncelleme yayınlanmış değil. Sıfır gün saldırılarından kısaca söz etmek gerekirse bu saldırı türü geliştiricinin güvenlik açığından haberi olduğunu gösterirken bu sırada saldırganların açıktan yararlanması anlamına geliyor. Yani geliştiricinin kısa süre içerisinde sorunu çözmesi gerekiyor.

Windows Tehlike

Windows tehlike için bir duyuru yapıp kullanıcıları uyarsa da henüz ne zaman güncellemenin geleceği konusunda net bir bilgi vermedi. Kullanıcılar, Windows işletim sisteminde tam yetkiye sahip olmaya yarayan kritik güvenlik açığı hakkında bazı yöntemler denemiş durumda. Bu yöntemlerden birisi üçüncü parti yazılım ile güvenlik açığını önlemek. Bu sayede bir nebze de olsa kullanıcılar güvenlik açığından korunmuş oluyor.

Aslına bakarsak güvenlik açığının Kasım ayında yayınlanan güncelleme ile düzeltildiği sanılıyordu fakat bu güncellemenin henüz düzeltilmediği ortaya çıktı. Windows kullanıcılarının uzun süredir etkilendiği bu açığın bir an önce çözülmesi için çalışmalar sürüyor. Kötü amaçlı yazılımlar ile birlikte bulaşan bu açık için kullanıcıların işletim sistemini kullanırken dikkatli olması ve güvenliğe önem göstermesi gerekiyor. Güvenilmeyen kaynaklardan dosya indirilmemeli. Yalnızca güvenli web sitelerinde gezilmeli. Bu sayede daha güvenli olmak mümkün olabiliyor.

Yorumlar (0)
Yorumlar E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi