• DOLAR
  5,7384
  %-0,02
 • EURO
  6,3607
  %0,04
 • ALTIN
  271,39
  %-0,07
 • BIST
  106.846
  %1,39
Varto’da “Zelzele 66” adlı tiyatro oyunu sahnelendi

Varto’da “Zelzele 66” adlı tiyatro oyunu sahnelendi

Muş’un Varto ilçesinde Varto Dernekleri Federasyonu ve İzmir Varto-Der Gımgım Tiyatro tarafından düzenlenen ’Zelzele 66 Varto Depremi’ isimli tiyatro oyunu sahnelendi.

Muş’un Varto ilçesinde 53 yıl önce 19 Ağustos cuma günü saat 14.22’de 6.9 şiddetinde meydana gelen ve 2 bin 394 kişinin hayatını kaybettiği depremi konu alan tiyatro oyunu, Varto Kültür Merkezi konferans salonunda sahnelendi. Tuncay Akdeniz’in yönettiği; Danış Turhan, Kadir Özdemir, Eda Han, Seda Han, Dünya Şanıkan, Hüseyin Barba, Ümit Fatma Fırat, Bejan Şanıkan, İmam Ağgül ve Dijle Zelal Şanıkan adlı oyuncuların oynadığı tiyatro oyunu büyük ilgi gördü.

Burada bir konuşma yapan Varto Dernekleri Federasyonu Başkanı Mehmet Soydan, tiyatro oyunundaki asıl amacın Varto’da yaşanmış acıları gün yüzüne çıkarmak olduğunu belirterek, “Bir daha o acıları yaşamamak için, ona göre tedbirleri alma yönünde bir oyun izledik. Hani derler ya ‘deprem öldürmez, bina öldürür.’ Bu anlamda kendimizi buna duyarlı kılmak, kendimizi canlı ve diri tutmak için böyle bir oyun sahnelendi. Bu oyunun oluşumundan bugüne getiren oyuncu arkadaşlarımıza ve dernek yöneticilerine teşekkür ederiz” dedi.

Zazaca sahnelenen oyunun ardından Varto Belediye Başkanı Ülkü Karaaslan tarafından oyunculara gül, Varto Dernekleri Federasyonu Başkanı Mehmet Soydan ise oyunculara plaket takdim etti.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

SON HABERLER

Türkiye Anadolu bölgesinde bulunan Sivas şehrinin günlük yaşanan son dakika haberlerini hızlıca takip etme fırsatını Sivashaberler.com ile yakalayın. Sivas Haberler sitesinde yazılan tüm haberler editörler tarafından özgün hale getirilmektedir. İlçe haberleri ile birlikte nöbetçi eczane, konaklama bilgileri, gezi önerileri, tarihi kalıntılar olmak üzere her konuda bilgilendirmeler yer alıyor. Sivas haber hizmetinin yanı sıra, şehrin ihtiyaçlarını karşılayacak genel bilgilere kolay ulaşım sağlayın.

sivas haberler google play sivas haberler app store

sanalbasin üyesidir