Ulaştırma Bakanlığından havacılık sektöründe istihdamda ‘yerlileştirme’ hamlesi

Ulaştırma Bakanlığından havacılık sektöründe istihdamda ‘yerlileştirme’ hamlesi
15:00 - Ağustos 22 2020 Cumartesi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türk sivil havacılık sektörünün son 17 yılda hızlı büyümesi nedeniyle sektörün eğitimli personel ihtiyacının bir kısmını yurt dışından karşılamak zorunda kaldığını belirterek, “Sivil havacılık sektörümüzde Şu anda 295 bin kişi istihdam ediliyor, yabancı uyruklu pilot, uçuş ve kabin ekibi oranı yüzde 11. Sektörde yerel yetişmiş personel istihdamı için çalışmalara başladık. “Sektördeki tüm paydaşlarımızla bu işi yaparak öncelikli vatandaşlarımızı sektörde istihdam etmeyi hedefliyoruz.”

Bu bağlamda, Türk havacılık sektörü ile atılan son adımlarda Türkiye ve sektörün büyük potansiyeline sahip havacılığın geleceği açısından Bakan Karaismailoğlu, sayı olarak 26 aktif havalimanının beklentilerinin çok ötesinde büyüdüğünü açıkladı. 2002, bugün 56’ya çıkıldığına işaret ederek, “Türkiye’nin Hava Sahası 2003 yılında 44.500 kilometre uçuş yolu varken, bugün uçuş yolumuz yaklaşık 74.640 kilometreye çıktı. 173 ülke ile ikili havacılık anlaşmaları yapıldı, uluslararası destinasyon 60’tan 329’a çıktı. Bunun sonucunda 34,5 milyon olan yolcu sayımız 210 milyona ulaştı ”dedi.

Sektör cirosu 17 yılda 53 kat arttı

Havayolu sektöründeki büyümeye bağlı olarak sektör cirosunun 17 yılda 53 kat arttığını vurgulayan Bakan Karaismailoğlu, sektördeki istihdam sayısının 65 binden 295 bine yükseldiğini belirtti. Bakan Karaismailoğlu, sektörün 17 yılda hızlı büyümesi nedeniyle sektörün yetişmiş personel ihtiyacının bir kısmının yurt dışından karşılanması gerektiğini, eğitim imkânlarının artması ile yabancı personel alımının büyük ölçüde yavaşladığını anlattı. havacılık sektörü.

“Endişeleri dikkate alıyoruz”

Covid-19 salgınının Aralık 2019’dan bu yana havacılık sektörü de dahil olmak üzere tüm alanları olumsuz etkilediğini kaydeden Bakan Karaismailoğlu, bu olumsuzlukları en aza indirmek için kamu kurum ve kuruluşları tarafından gerekli hafifletici imkanların sağlandığının altını çizdi. Ayrıca Bakan Karaismailoğlu, Covid-19 salgını sonucunda ortaya çıkan işsizlik sorunları nedeniyle Türk uçuş ve kabin ekiplerinin endişelerinin yaşandığı konusunda sektör paydaşlarından bilgi aldığını belirterek, “Bu endişeleri alıyoruz. dikkate almak. Bu kapsamda havayolu şirketlerinde uçuş operasyonlarını olumsuz etkilemeyecek şekilde Türk çalışanlara öncelik verilmesi için bir çalışma yapılmasını uygun gördük ”dedi.

Sektörün görüşleri talep edildi

Sivil havacılıkta eğitim imkanlarının her geçen gün artmasıyla sektöre yetişmiş personel sağlandığını belirten Bakan Karaismailoğlu, “Bu çalışma ile sektörde yetişmiş Türk vatandaşlarının istihdamını artırmayı hedefliyoruz. Bu çalışmayı sektördeki tüm paydaşlarımızla birlikte yaparak sektörde öncelikli vatandaşlarımızı istihdam etmeyi planlıyoruz. Havayolu şirketlerinin de bu konudaki fikirlerini ve yol haritasını istedik ”dedi.

Mevlüt Hasgül

Yorumlar (0)
Yorumlar E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi