Twitter ve Facebook, Trump’ın hesaplarını askıya aldı

Twitter ve Facebook, Trump’ın hesaplarını askıya aldı
12:00 - Ocak 7 2021 Perşembe

ABD’nin başkenti Washington DC, ABD Başkanı Donald Trump’ın destekçileri Kongre binasına baskın düzenledi. Polis binayı giriş ve çıkışlara kapatırken, polis müdahalesinin ardından göstericilerle polis arasında çatışma çıktı. Olaylar sırasında Trump kışkırtıcı paylaşımlar yapmaya devam etti. Twitter ve Facebook resmi sayfalarında Trump’ın hesaplarıyla ilgili kararların alındığını duyurdu.

“Politikamızı ciddi şekilde ihlal etti”

Twitter, Trump’ın bazı paylaşımlarını topluluk kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle kaldırdığını ve hesabını 12 saat süreyle askıya aldığını duyurdu. Facebook, Trump’ın hesabını 24 saat kilitledi.

İLGİLİ FOTOĞRAF

Trump destekçilerinin ABD’de Kongre binasına baskını: 4 ölü, 52 gözaltı

Twitter’dan yapılan açıklamada, “Washington’da eşi benzeri görülmemiş şiddet olaylarının bir sonucu olarak, Trump’ın gönderdiği 3 Tweetin silinmesini talep ettik. @realdonaldtrump sivil dürüstlük politikamızı ciddi şekilde ihlal etti ”. Başka bir Twitter açıklamasında, “@realdonaldtrump hesabındaki bazı Tweetler kaldırıldıktan sonra hesap 12 saat süreyle askıya alınacak” ifadesini kullandı.

Facebook, “Başkan Trump’ın hesabı, 2 Facebook politikasını ihlal ettiği için 24 saat süreyle askıya alınacak. Bu, belirtilen süre içerisinde gönderilerin Facebook platformunda paylaşılmayacağı anlamına geliyor ”.

ALAKALI HABERLER

ABD Kongre Binası yakınında 2 bomba bulundu

Trump’ın gönderileri

Twitter tarafından kaldırılan 3 paylaşımdan biri, protestoların başlamasının ardından Trump’ın yaptığı açıklamayı içeriyor. Trump, destekçilerine sempati çağrısında bulundu, “Eve git. Acı çektiğini biliyorum. Yaralandığını biliyorum. Bizden çalınan bir seçim var ”dedi.

Silinen tweetlerinden birinde Trump şunları söyledi: “Bu tür olaylar, kötü ve adaletsiz muamele gören büyük vatanseverlerin katıldığı, kutsal bir seçim zaferinin acımasızca görmezden gelinmesinden sonra oluyor. Evinize sevgi ve huzurla dönün. Bugünü sonsuza kadar unutma ”ifadelerine yer verildi.

Twitter, Trump’ın bazı paylaşımlarını kaldırırken, göstericilerin şiddetten uzak durmasını istediği paylaşımlar kaldırılmadı. Trump resmi Twitter hesabında “Herkesin barış içinde kalmasını istiyorum” dedi. Şiddete hayır. Kanun ve Düzen partisi olduğumuzu unutmayın. Teşekkür ederim ”ifadesi.

Öte yandan, ABD Başkanı Donald Trump’ı desteklemek için Washington’da bir araya gelen göstericiler, Trump’ın konuşmasının ardından Kongre Binası’na yürüdü. Trump’ın seçimlerin çalındığı ve yolsuzluğun karıştığı iddiasını destekleyen ve kendilerini “vatansever” olarak nitelendiren protestocular, Joe Biden’ın Kongre’deki başkanlığını onaylamaya devam ederken, binanın önünde polisle çatıştı. Olaylarda 4 kişi hayatını kaybederken, 52 kişi gözaltına alındı. Olayların kontrolden çıkmasının ardından Washington DC Belediye Başkanı Muriel Bowser, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, başkentte yarın sabah 6’ya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurdu.

ALAKALI HABERLER

Amerika’daki protestolara New York yanıtı

ALAKALI HABERLER

ABD Kongresi’nde kadın vurularak öldürüldü

Yorumlar (0)
Yorumlar E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi