Türkiye’nin İlk Havacılık ve Uzay Meslek Lisesi Sivas’ta Heyecan Yarattı

Türkiye’nin İlk Havacılık ve Uzay Meslek Lisesi Sivas’ta Heyecan Yarattı
23:58 - Mayıs 8 2023 Pazartesi

Ankara’da açılan Havacılık ve Uzay Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Sivas’ta büyük bir heyecan yarattı. Millî Eğitim Bakanlığı, Savunma Sanayii Başkanlığı, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) ve sektörün öncü kurum ve kuruluşlarının iş birliğiyle, uzay ve havacılık teknolojisi alanında Türkiye’nin ilk meslek lisesi açıldı. 2023-2024 Eğitim-Öğretim yılından itibaren proje okulu çerçevesinde 5 yıl süreyle eğitim verilecek okula, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek merkezi sınav puanına göre öğrenci alınacak. Ankara’da açılan bu okul, ülke genelinden öğrencileri kabul ederek, geleceğin havacılık ve uzay teknolojilerini geliştiren, üreten ve kullanan nesiller yetiştirecek.

Millî Eğitim Müdürlüğü koordinasyonunda, Havacılık ve Uzay Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin tanıtımı yapılıyor. Ayrıca, havacılık ve uzay teknolojileri alanındaki gelişmeler hakkında öğrencileri bilgilendirmek ve gelecek hedefleri için yeni bir vizyon oluşturmak için çalışmalar da yürütülüyor. Okullarda rehber öğretmenler eşliğinde bilgilendirme çalışmaları yapılırken, öğrencilerin merak ettikleri sorulara da cevap veriliyor. Sivas İl Millî Eğitim Şube Müdürü Resul Çatal, Yavuz Selim Ortaokulu ve Gazi Osman Paşa Ortaokulunda düzenlenen programlara katılarak öğrencilerle sohbet ediyor.

Ankara Havacılık ve Uzay Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin, son teknolojilerle donatılmış atölyeleri ve eğitim imkanları ile havacılık ve uzay teknolojisi alanında nitelikli bir eğitim imkanı sunduğunu belirten Çatal, bu okulda eğitim gören öğrencilerin görsel sanatlar, müzik atölyeleri ve spor salonlarında ilgi ve yeteneklerine göre kendilerini geliştirme ve boş zamanlarını değerlendirme olanağı bulacaklarını da kaydetti. Çatal, ayrıca bu okuldan teknisyen unvanı ile mezun olan öğrencilerin, havacılık ve uzay teknolojilerine yönelik faaliyet gösteren kamu ve özel sektör işletmelerinde istihdam edilebilecekler

Çatal, okulun eğitim imkanlarıyla mezuniyet sonrasında sağlayacağı avantajlara yönelik öğrencilerden gelen soruları da yanıtladı. Toplantılarda, havacılık ve uzay teknolojileri alanına ilgi duyan öğrencilerin büyük heyecan yaşadıkları gözlemlendi. Öğrenciler, okul girişlerindeki pencerelere asılan afiş ve görselleri de yakından inceledi. Bu alanda eğitim verecek bir meslek lisenin bulunmasını çok önemli bir imkân olarak gördüklerini belirten öğrenciler, “Nuri Demirağ’ın torunları olarak, bizler de bu alanda kendimizi geliştirip hem kendi geleceğimize hem de ülkemizin geleceğine katkı sağlamak istiyoruz” dedi.

Yorumlar (0)
Yorumlar E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi