Türkiye’nin her bölgesinde yıkıcı deprem meydana gelebilir

Türkiye’nin her bölgesinde yıkıcı deprem meydana gelebilir
19:14 - Mart 23 2019 Cumartesi

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Jeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. Orhan Tatar, Türkiye’de toplam 484 aktif fay hattı bulunduğunu söyledi. Bu fay hatları ile ülkemizin her bölgesinde yıkıcı deprem oluşabileceğini belirterek hazırlanan deprem bina yönetmeliğine herkesin uyması gerektiğini belirtti.

Türkiye’de 485 aktif fay bulunduğunu belirten Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Jeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Orhan Tatar, “Bugün ülkemizin hemen hemen her yerinde 5 ve üzerinde şiddette deprem üretebilecek potansiyelde faylar var. Bu aktif fayların toplamı da 485 civarında, bu ciddi bir rakam. Ülkemizin hemen hemen her ilinden ve ilçesinden şu veya bu şekilde geçen bir aktif fayın bulunduğunu söylemek mümkün” dedi.

Tatar,”Acıpayam’da sarsıntılar bir süre daha devam edecek”

Denizli Acıpayam’da artçı sarsıntıların bir süre daha devam edebileceğini ve 15-20 gün içerisinde sayılarının azalacağına dair tahminde bulunan Tatar, “Ayvacık’ta olan bir deprem vardı. Birkaç gün önce Acıpayam’da bir deprem gerçekleşti. Acıpayam’daki depremden sonra 350-400 civarında artçı sarsıntılar olduğunu gördük. Buradaki ilginç verilenden bir tanesi de şu; bu depremden bir gün önce öncü denilebilecek depremler olduğunu görüyoruz. Acıpayam’daki depremlerin uzanımına baktığımızda kuzeybatı-güneydoğu gidişli bir hat boyunca yoğunlaştığını görüyoruz. Bu bölgede yaşayan vatandaşlara tavsiyemiz, daha da önce söylediğimiz gibi; hasar görmüş ve sağlam olduğunu düşünmedikleri binalardan uzak durmaları yönündedir. Çünkü anlaşılıyor ki bu artçı sarsıntılar bir sürü daha devam edecek” dedi.

Risk altındaki bölgeler ve noktalar e-devlet’te konuldu

Dr Orhan Tatar, e-devlet üzerinden isteyen herkesin ülkemizdeki tehlikeli noktaları öğrenebileceğinin altını çizerek, “Vatandaşlarımızın deprem konusunda duyarlı olması gerekiyor. Özellikle yapılacak binalarda bina deprem yönetmeliğine uyulması son büyük derece önem taşıyor. Bunun dışında önemli bir hususta şu; 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren Türkiye Deprem Tehlike Haritası yenilendi. Bu haritaya bağlı olarak yeni bina deprem yönetmeliği devreye girdi. Önceki deprem haritalarında bölge kavramı varken şimdiki haritalarda artık yer ivmesi kavramanı kullanıyoruz. Artık her bir vatandaşımız diledikleri taktirde e-devlet üzerinden Türkiye deprem tehlike haritasına ulaşarak bulundukları noktanın çok rahatlıkla deprem tehlike değerlerini görebilecekler ve teknik verilere ulaşabilecekler” dedi.

Deprem konusunda yasa ve yönetmeliklere uyulmalı

Orhan Tatar, vatandaşlardan ve kurumlardan depremle ilgili hazırlanmış olan yasa ve yönetmeliklere uymaları tavsiyesinde bulunarak şu şekilde konuştu: “Bu faylar üzerinde yıkıcı ölçekte bir depremin olma olasılığı her zaman var. Yapılması gereken şey bu gerçeği çok iyi bilerek; vatandaşlarımızın, karar vericilerin, belediyelerin ve diğer kurumlarımızın çok daha dikkatli olması gerekiyor. Özellikle bu konudaki yasalara ve yönetmeliklere son derece sıkı bir şekilde bağlı kalmaları son derece büyük önem taşıyor.”