Türkiye’nin Gelecek Projesi Nefesi ‘ve yeni bir rekor hazırlıyor

Türkiye’nin Gelecek Projesi Nefesi ‘ve yeni bir rekor hazırlıyor
11:12 - Kasım 4 2020 Çarşamba

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Geleceğe Nefes Projesi kapsamında Batıkent Çakırlar’da başlattığı fidan dikim etkinliğinde sahada% 90 başarı elde edildi. Yıl içinde toprakla birlikte 150 bin fidanın dikildiği alanda Ankara Orman Bölge Müdürlüğü tarafından çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşinin fidan diktiği 650 dönüm araziye yaklaşık 30 bin vatandaş fidan dikti. Guinness Rekorlar Kitabı’nda Türkiye’nin rekoru olan iki projenin adını basarken her yaştan katılımı sağlarken, hedeflenen fidan sayısı 13 milyondan 11 milyona çıktı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, geleceğe soluk verecek projenin bu yıl uluslararası bir boyut kazandığını açıkladı. Gelecek Nefes Projesi bu yıl yeni bir rekora hazırlanıyor. Guinness yetkililerinin etkinlik için hazırlıklara başladığı öğrenilirken, bu yıl yaşanan olayın sürprizi merak konusu oldu.

Yıl boyunca fidan bakımı yapıldı, tarlada yüzde 90 başarı sağlandı

Ankara Orman Bölge Müdürü Veysel Kodalak, geçen yıl 150 bin fidanın toprakla bir araya getirildiği alanda incelemelerde bulundu. 2019 yılında sahada yer alan Kodalak, “11 Kasım Geleceğin Nefesleri Projesi ile katıldığımız ve diğer bakanlarımızın katıldığı Cumhurbaşkanı hanım, bakan ve diğer bakanlarımızın 81 il ve ilçede Cumhurbaşkanımızın etkinliklerine başladığı başlangıçta bir başlangıç. Önümüzde bulunan fidan Cumhurbaşkanımız dikilmiş olarak bulundu. 30 binden fazla vatandaş, öğrenci ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla 150 bin fidan diktik, bu yıl 2-3 kez bakım yaptık aslında. Fidan da öğrenciler, hayatlarında ilk kez fidan diken vatandaşlar tarafından dikildi. Bu projenin amacı dikilen tüm fidanların% 100 başarılı olacağını söylemek değil. Alanımız çok başarılı “ifadelerini kullandım.

“Sahamıza bu yıl çok fazla fidan dikilecek”

Türkiye’nin 81 il ve 922 ilçesinde Covidien-19 tedbirlerine uygunluk siciline titizlikle devam edildiğini belirten Kodalak, “Türkiye’de tüm çalışmalarımız devam ediyor. Aynı şekilde 11 Kasım’da Ankara’da da gerçekleştirdik Cumhurbaşkanı Yıldırım’ı orada şereflendireceğiz. Beyazıt kampüsündeki etkinliğimiz önümüzdeki yıl sahamıza bu kadar çok fidan dikilecek çok dersem kenevir kaybolabilir artık fidanlarımız her gün 10-15 tır ve tırlarla ülkemizin farklı yerlerinden taşınmaktadır. Uluslararası boyut kazanımı ile eş zamanlı olarak 30’a yakın ülkeye katıldığını biliyorum.TİKA ile fidan gönderdiğini biliyorum.Türkiye’de 28 adet GDF var, bunlardan biri Ankara, herkesle mücadele noktasında hazır ekipler orman yangınlarımızı bölge müdürlükleri yapıyoruz “dedi.

“Nallıhan etkinliğimize yangının olduğu bölgede başlayacağız”

Nallıhan yangını sonrasında ağaçlandırma hazırlıklarının tüm hızıyla devam ettiğini kaydeden Kodalak, “50’ye yakın işçi postamız var. Yanan ağaçları tarladan üretip kaldırıyorlar. Toprağımızı işlemeye çalışıyoruz. Nallıhan etkinliğimize yangının bulunduğu bölgede başlayacağız. 2021 Mart ayında yangına uğrayan alanı tamamlamış olacağız. “Bir milimetrelik orman arazisi bile bir başkası için kullanılamaz. amaç. Ormanlar anayasa güvencesi altındadır. Zaman aşımına sahip olamaz. “

Hülya Keklik – Tatil Tipi

Yorumlar (0)
Yorumlar E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi