• DOLAR
  5,8949
  %-0,54
 • EURO
  6,5056
  %-0,52
 • ALTIN
  282,76
  %-0,62
 • BIST
  93.981
  %-5,10
Türkiye’nin 61 ili deprem fayları üstünde

Türkiye’nin 61 ili deprem fayları üstünde

Türkiye’de depremle ilgili birçok çalışmalarda imzası bulunan Prof.Dr. Orhan Tatar, Türkiye’nin büyük bir bölümünün deprem riski altında olduğunu söyledi. Yetkililerin ve vatandaşların bu bilinçle hareket edilmesi gerektiğini belirtti.

Türkiye’nin 61 İli Deprem Fayları Üzerinde

Dr. Orhan Tatar, Türkiye’de 485 aktif fay bulunduğunu belirterek bu aktif fayların 68 ilin sınırlarından geçtiğini belirtti. Türkiye’nin yarıdan fazlasının deprem riski altında bulunduğu konusuna dikkatleri çeken Tatar, Kuzey Anadolu Fay Zonu, Doğu Anadolu Fay Zonu ve Eğe bölgesindeki aktif fay sistemlerinin ülkemizdeki önemli fay hatları olduğunu söyledi. Bu fay hatlarının 485 civarında bir sayıda olduğunu ve bu hatların 5.5 ve üzeri deprem oluşmasına sebep olacak diri faylar olduğunu da hatırlattı. Tatar, bu sebeple halkın bilinçlenmesi ve deprem bilinciyle yaşaması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Etiketler:
manşet

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

SON HABERLER

Türkiye Anadolu bölgesinde bulunan Sivas şehrinin günlük yaşanan son dakika haberlerini hızlıca takip etme fırsatını Sivashaberler.com ile yakalayın. Sivas Haberler sitesinde yazılan tüm haberler editörler tarafından özgün hale getirilmektedir. İlçe haberleri ile birlikte nöbetçi eczane, konaklama bilgileri, gezi önerileri, tarihi kalıntılar olmak üzere her konuda bilgilendirmeler yer alıyor. Sivas haber hizmetinin yanı sıra, şehrin ihtiyaçlarını karşılayacak genel bilgilere kolay ulaşım sağlayın.

sivas haberler google play sivas haberler app store

sanalbasin üyesidir