Türkiye’deki dünyanın en büyük armatür koleksiyonu

Türkiye’deki dünyanın en büyük armatür koleksiyonu
13:00 - Aralık 12 2020 Cumartesi

Roma döneminden günümüze yaklaşık 1.200 musluktan oluşan koleksiyonun sahibi Armatür Derneği Başkanı Gökhan Turhan, “Ayasofya’nın koleksiyoneriyim. Uzun yıllardır musluk topluyorum. Armatür açısından dünyanın en büyük koleksiyonuna sahibiz ”dedi.

Muslukları Silivri’deki fabrikasında sergileyen Turhan, armatürleri uzun yıllardır topladığını ve bunları Sultanahmet’te sergileyerek dünyaya göstermek istediğini belirtti. Musluklar arasında Osmanlı döneminden itibaren dünyada ilk defa kullanılan sıcak ve soğuk suyu karıştırıp onu sıcak hale getiren musluklar da bulunmaktadır.

Turhan, Roma döneminde Anadolu’da çok sayıda kaplıca, kaplıca ve hamam olduğu için açma-kapama sistemlerine ihtiyaç duyulduğunu ve bu nedenle ilk musluğun Anadolu’da keşfedildiğini aktararak, “Gururla söyleyebiliriz ki, musluk açısından dünyanın en büyük koleksiyonu. Anadolu bu konuda çok önemli bir yere sahip. Roma Dönemi’ne kadar uzanır. İlk örneklerimiz de var. 2 bin 200-2 bin 300 yıl öncesinden musluklar var. Bu kültür o zamanlar İtalya’da veya Fransa’da yoktu. Dünyanın ilk bakırı ülkemizde çıkıyor. Bu medeniyeti bakırla geliştiriyoruz. “1.200’den fazla kayıtlı dinleyicimiz var” dedi.

Musluk koleksiyonunda Türklerin ön sıralarda yer aldığının altını çizen Turhan, “İlk dörde Türk işadamları var. Ondan sonra Amerikalılar geliyor. Tombakta’da şimdi ilk sıradayız. Bir Tombak eşyasını kapatıyorsunuz, pirinç, bakır ve gümüş altınla … Bizim kültürümüzde budur. “Çok değerli, Osmanlı döneminde sarayda ve sarayda çok kullanılıyordu. Tombakta’da bin esere yaklaştık. Yemek kültüründeki en büyük koleksiyoncuyuz. Edirne’de İkinci Beyazıt Külliyesi’nde açılan İmaret Müzesi’ne de eserler verdik. ”

Yorumlar (0)
Yorumlar E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi