‘Türkiye-Azerbaycan (Nahçıvan) Doğal Gaz Boru Hattı’ anlaşması imzalandı

‘Türkiye-Azerbaycan (Nahçıvan) Doğal Gaz Boru Hattı’ anlaşması imzalandı
19:00 - Aralık 15 2020 Salı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı toplantı salonunda düzenlenen imza törenine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Azerbaycan Enerji Bakanı Perviz Şahbazov, Azerbaycan heyeti ve Türk heyeti katıldı. Program, Ermenistan Savaşı’nda şehit düşen Azerbaycanlılara saygı duruşu ile başladı. Bakan Dönmez ve Bakan Şahbazov’un konuşmalarının ardından imza töreni başladı.

“Ankara bizim olduğu kadar sizin de vatanınız, Bakü sizin kadar bizim de evimiz”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Azerbaycan heyetini ağırlamaktan büyük mutluluk duydum, “Türkiye ve Azerbaycan buluşuyor, bir araya geliyoruz ve geleneksel bir ev sahibi-misafir toplantısının çok ötesinde bir doğa ile. Aslında bizim toplantımız. İki ev sahibinin buluşması.Çünkü Ankara bizim kadar vatanınız olduğu için Bakü sizin de evimizdir.Türkiye’nin Azerbaycan ile sağduyu ve ortak idealler üzerine kurulu tarihi ilişkileri; güven harcı ile yoğrulmuş bir kardeşlik bağıdır. Bu bağ, en zor günlerde bile çözülememiş, zorluklar karşısında daha da güçlenmiştir.Ülkemizin bağımsızlık mücadelesinden Karabağ’daki mücadeleye kadar her türlü zorluğun üstesinden kol kola girdik.

Karşılaştığımız her engeli birlikte yıktık. Bir olduk, bir olduk ve birlikte harika olduk. Gücümüz kardeşliğimizdir. Kardeşliğimiz her zaman bozulmamış. Öyle ki Azerbaycan ordusu bu gücün ihtişamıyla Karabağ’daki 30 yıllık işgali sona erdirdi. Azerbaycan bayrağı tüm ihtişamı ve ihtişamı ile Karabağ’da yeniden dalgalanıyor. Buradan Laçin, Fuzuli, Cebrail ve vatanın her santimini selamlıyoruz. Karabağ dağlarında şehitlik şerbetini içenlere, vatanın sevgili çocuklarına, Karabağ’ın yiğit annelerine selamlar, Karabağ fatihlerine selamlar. Zaferimiz, birliğimiz ve canlılığımız her zaman mutlu ”dedi.

“Türkiye, her zaman olduğu gibi kardeşlerimizin yanında olmaya devam edecek”

Türkiye ile Azerbaycan arasında kardeşliğin her geçen gün geliştiğinin altını çizen Sayın Cumhurbaşkanı ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev de yine altın çekerken kardeşlik her geçen gün büyüyor, gelişiyor. Birlikte ortaya koyduğumuz gelecek, projelerimizle etten kana dönüşüyor. Aliyev Bey’in dediği gibi, “Gerçekleştirdiğimiz dev projeler gücümüzü gösteriyor.” Hem Türkiye hem de Azerbaycan kardeşliği ile gelecek devlet de daha hafif, yarınımızdan daha umut dolu. .

Kardeşliğimiz de bölgemizin istikrarı için büyük önem taşıyor. Geçen hafta Azerbaycan Cumhurbaşkanımızı ziyaret etti ‘Türkiye ve Azerbaycan olarak hedefimiz bu dünyadan daha müreffeh, daha ileri düzeyde çocuklarımız için daha yaşanabilir kılmak için mücadele etmek, bu konuda her iki ülkede ortak çabaları ortaya çıkardıklarını belirttiler. Ekonomiden enerjiye, tarımdan güvenliğe pek çok alanda ortaklığımızla coğrafyamızı bir istikrar merkezine dönüştürüyoruz. Umarım bu ortaklık sonsuza kadar devam eder. Türkiye kardeşimizdir Azerbaycan her zaman olduğu gibi orada olmaya devam edecek. Azerbaycan’ın ne zaman ihtiyacımız olursa olsun yanımızda olduğunu çok iyi biliyoruz ”.

“Bugüne kadar 70 milyon metreküp doğalgaz dolum amacıyla TAP’a aktı”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez konuşmasına şöyle devam etti:

“Enerji alanında Bakü-Tiflis-Ceyhan projesiyle başlayan ve Bakü-Tiflis-Erzurum projemizle büyük ilerleme kaydeden ortaklığımız TANAP ile kıtaları aştı. Güney Gaz Koridoru’nun en uzun bölümü olan TANAP’ı Anadolu’yu bir uçtan bir uca geçerek tamamladık. Böylece Azerbaycan gazını ülkemize ve Avrupa’ya ulaştıracak büyük bir projede öne çıktık. Milli Enerji ve Maden Politikamızın önemli bir parçası olan enerjide merkez ülke olma hedefimize TANAP ile büyük bir adım daha attık. Rekor sürede tamamladığımız TANAP’ta 30 Haziran 2018’den bu yana 8,1 milyar metreküp gaz aktı. Güney Gaz Koridoru’nun son halkası olan ve TANAP’ı Avrupa’ya bağlayan TAP’ın geçtiğimiz ay faaliyete geçtiği haberini memnuniyetle karşıladık. TAP’a ilk doğal gazı verdik.

Bugüne kadar 70 milyon metreküp doğalgaz dolum amacıyla TAP’a aktı. Ticari gaz akışının yakında başlamasını bekliyoruz. Böylelikle Avrupa’nın doğal gaz arz güvenliği açısından çok önemli bir adım atılmış olacaktır. İpek Yolu enerji Avrupa’ya ulaşacak.

Bugün Türkiye, Azerbaycan ortaklığını perçinleyecek çok önemli bir proje. Büyük yatırımlarla güçlenen enerji ortaklığımız olarak STAR rafinerisini birbirine bağlayan doğalgaz boru hattımıza kıtalar ve halklar katılarak Türkiye-Nahçıvan gaz boru hattı daha derin bir anlam kazanacak. Hatırlayacağınız üzere 25 Şubat 2020’de Bakü’ye yaptığı ziyarette Sayın Cumhurbaşkanı, kısa süre sonra Türkiye’den Nahçıvan Özerk Iğdır Cumhuriyeti’ne doğalgaz boru hattı inşa etme sözü verdi. Bu projenin ilk adımını oluşturacak mutabakat zaptı imzalamak için bugün buradayız. İnşallah doğalgaz alanında birlikte hayata geçirdiğimiz diğer projeler gibi bu boru hattını da en kısa sürede tamamlayacağız. “

“Nahçıvan’da yaşayan Azerbaycan Türklerinin doğal gaza kesintisiz erişimini sağlamak için çalışmalar başlatıyoruz.”

Iğdır üzerinden Karabağ işgalinin bölgeye hangi gazları teslim edilecek? Yaralardan biri daha kucaklaştığını belirten Bakan Dönmez, “Türkiye ve Nahçıvan boru hattı sayesinde biz Azerbaycan’a gönül gönülden daha güçlü bir bağ kuracağız. Nahçıvan’da yaşayan Azerbaycan Türklerinin kesintisiz doğal gaza erişebilmelerini ve doğalgaz konforundan yararlanmalarını sağlamak.Amacımız, gittikleri her yere medeniyet ve refah getiren atalarımızın izlerini takip ederek Nahçıvan’ı doğalgazın konforuyla buluşturmaktır. Hem biz hem de Azerbaycan Enerji Bakanlığı projenin gerçekleşmesi için ellerinden geleni yapacağız.

BOTAŞ ve SOCAR işbirliği ile gerçekleştirilecek proje ile Nahçıvan, ülkemizden doğalgaz alacak. 500 bin nüfus ve 500 milyon metreküp doğalgaz tüketimi ile Nahçıvan’da doğalgaz arz güvenliği ve kaynak çeşitliliği açısından büyük bir ilerleme kaydedeceğiz. Karabağ işgalinin açtığı yaralardan biri Iğdır üzerinden bölgeye ulaştırılacak gazla iyileşecek. Böylelikle Karabağ’ın işgalinden önce olduğu gibi Nahcivan’a güvenli bir doğalgaz arzı sağlanacaktır ”.

“Günde 1,5 milyon metreküp doğalgaz taşıyabilecek”

Dönmez, “Türkiye-Nahçıvan hattı, Iğdır Doğu Anadolu Doğal Gaz Ana İletim Hattı, Doğal Gaz Boru Hattının çıkış sahası dışına inşa edilecek. Türkiye bölümü Sadarak Nahçıvan başlangıç hattı Iğdır’a kadar 85 kilometre uzunluğa sahip olacak.

Yıllık 500 milyon metreküp taşıma kapasitesine sahip olacak boru hattı, günde 1,5 milyon metreküp doğalgaz taşıyabilecek. Boru hattımızla bugün Nahçıvan’ın doğalgaz ihtiyacını karşılayabileceğiz. Proje kapsamında Iğdır Dilucu’da da bir ölçüm istasyonu kurulacak. 20 bin metrekarelik geniş bir alan üzerine kurulacak istasyon, hattın akış dengesini sağlayacak. Böylelikle doğalgaz Nahcivan’a en güvenli şekilde ulaşacaktır ”dedi.

“Türkiye-Nahçıvan doğalgaz boru hattı projesi de bu zaferin doğurduğu bir istikrar”

Bakan Dönmez, Karabağ’ın işgalden kurtarılmasıyla bölgede çok kuvvetli bir istikrar havasının esmeye başladığını vurgulayarak, “Azerbaycan’ın Karabağ’daki zaferi ile Nahçıvan’ın ve bölgemizin önemi arttı. Bu zaferle birlikte savaşların, işgallerin veya mültecilerin konuşulduğu bir coğrafya yerine projelerin konuşulduğu bir bölge ortaya çıktı. Türkiye-Nahçıvan gaz boru hattı projesi de bu zaferin doğurduğu bir istikrar. Projemiz Nahçıvan ekonomisini ateşe verecek. Bölgede birçok girişim ve yatırım açılacak.

Bu projenin Türkiye Azerbaycan kardeşliği daha güçlü ve daha stratejik bir ortaklık haline gelecektir. Nahçıvanlı kardeşlerimiz evlerinde, okullarında ve hastanelerinde kesintisiz doğalgaza sahip olacaklar. Şimdiye kadar birlikte harika şeyler yaptık ve birbirimizin gücünü güçlendirdik. Bunu yaparken de ürettiğimiz refahı paylaşırken işbirliğimizi bölge sınırlarının ötesine taşıdık.

Sözlerimi burada bitirirken, doğalgaz boru hattı projemizin hayırlı olmasını temenni ediyor ve Azerbaycan’ın Karabağ zaferini bir kez daha kutluyorum. Karabağ’ın kurtarılması için şehit düşen kahramanlarımıza Allah’tan rahmet, gazilerimize acil şifalar diliyorum. Konuşmasını, “Bugün imzalayacağımız projemiz ve mutabakat muhtıramız ülkemiz ve bölgemiz için hayırlı olsun, hayırlı olsun” diyerek sözlerini tamamladı.

Yorumlar (0)
Yorumlar E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi