TFF’den ‘Takım Harcama Limitleri’ açıklaması

TFF’den ‘Takım Harcama Limitleri’ açıklaması
18:12 - Ağustos 5 2020 Çarşamba

TFF’nin resmi internet sitesinde, limit artışı ve halka verilen tepkilerin detayları hakkında yapılan açıklamada, aşağıdaki ifadeler yapıldı:

“Kulüp Lisans Kurulumuzun Kulüp Lisansı ve Finansal Fair Play Talimatı uyarınca açıkladığı 2020-2021 Sezonu Süper Lig Takım Harcama Limitleri ile ilgili olarak kamu ve kamuoyunda çeşitli değerlendirmeler yapıldı.

Kulüp Lisansı ve Finansal Fair Play Talimatının temel amacı kulüplerimizin sürdürülebilir ve sağlıklı bir finansal yapıya kavuşmasıdır. Mali disiplin, son yıllarda borçluluk oranlarındaki artış nedeniyle dünya ve Türk futbolu için vazgeçilmez bir unsur haline gelmiştir.

Bu bağlamda, İngiltere, İspanya, İtalya, Almanya ve Fransa gibi Avrupa’nın önemli liglerinde Finansal Fair Play yaptırımları ile kulüplerin harcamalarının azaltılması yönünde çok önemli adımlar atılmıştır.

Türkiye Futbol Federasyonu, kulübün mali denetim sistemi ile dileklerini ve desteğini kontrol etmek amacıyla sınırsız harcama UEFA standartlarını Türk futbol planının geleceği için bir yıl önce başlattı.

Son gelişmeler ışığında Talimat’ın hazırlık süreci ve ilkeleri ile ilgili bazı önemli hususları hatırlatma yükümlülüğü vardı.

1. Kulüp Lisanslama ve Finans Fuarı Oyun Öğretimi, Federasyon Kulüp Birliğimiz, Türkiye Bankalar Birliği, diğer paydaşlar ve UEFA liderliğinde uzun süren istişarelerin, çalışmaların katılımı ile gerçekleştirilmiş ve ortak anlaşma sonucunda uygulanmıştır.

2. Talimatın yenilenmesi UEFA’nın kendisi tarafından önerilmiştir. Aslında UEFA, Talimatın verilmesi ve finansal borçların yeniden yapılandırılması şartıyla kulüplerimizin Avrupa Kupalarında oynamasına izin verdi. Bu çerçevede, Federasyonumuz kulüplerimizin Avrupa’ya gitmesi için Takım Harcama Limitleri dahil talimatı uygulamıştır.

3’üncü Kulüp Lisans Kurulunun yeni yapısı 1 Haziran 2019 tarihinde yapılan Olağan Seçim Genel Kurulunda statü değişikliği ile onaylanmış ve Genel Kurul delegelerinin onayladığı şartlara göre Federasyonumuz, Kulüp Lisanslama Kurulu. devam ediyorlar.

4. Takım Harcama Limitleri, kulüplerimiz tarafından beyan edilen ve Bağımsız Denetçiler tarafından onaylanan mali raporlara göre belirlenir. Tüm kulüpler için limitler aynı hesaplama yöntemleriyle belirlenir. Kulüp Lisans Kurulu tarafına iletilen bu çalışmaları değerlendirir ve kamuya açıklar.

Özellikle Kulüplerimizi sürdürülebilir ve sağlıklı bir finansal yapı haline getirmek için getirilen bu sistemin uygulanmaması veya uzatılmaması durumunda, futbol ailesi olarak göreceğimiz zarar göz ardı edilmemelidir. TFF, siparişi Türk futbolunun geleceği için kararlılıkla uygulamaya devam edecektir. Kulüplerimizin görev ve sorumluluklarının bilinciyle hareket edeceğine ve futbolumuzun kaosa sürüklenmeyeceğine inanıyoruz.

Ayrıca Kulüp Lisansı ve Finansal Fair Play Talimatı uyarınca hazırlanan Ekip Harcama Limitlerinin yeterince anlaşılmadığını gözlemliyoruz. Bu nedenle, Takım Harcama Limitleri hakkında halka kısa bir bilgi sunuyoruz.

Ekip harcama limiti neden uygulanır?

Kamu Aydınlatma Platformu’nun izleyeceği gibi, kamu futbol kulüplerimizin borçluluk oranları sürdürülebilir olmayı bıraktı. 2010 yılında 4 kamu futbol kulübünün toplam finansal borcu 329 milyon TL olurken, 2019 yılında açıklanan son verilere göre bu tutar 17,5 kat artarak 5,8 milyar TL oldu.

2010 yılında 827 milyon TL olan 4 kamu kulübümüzün toplam yükümlülüğü 10 kat artarak 2019 yılında 8,4 milyar TL’ye ulaştı. Yakın zamanda açıklanan verilere göre kulüplerin toplam özsermaye açığı 2,5 milyar TL. Yani borçları varlıklarından 2,5 milyar TL fazla.

Bu olumsuz mali tablo, kulüp harcamalarının kulüp gelirlerinden çok daha yüksek olması nedeniyle ortaya çıkmıştır. Bu nedenle, tüm kulüplerimiz için harcamaları sınırlamak gerekiyordu.

Buna ek olarak, UEFA tarafından Türk kulüplerinin UEFA yarışmalarına katılabilmek için hem UEFA Finansal Fair Play Talimatı hem de TFF Club Lisansı ve Financial Fair Play Talimatı’na uymaları şart koşulmaktadır.

Takım harcama limiti neleri kapsıyor?

Takım Harcama Limitine tabi olan giderler, A Takım futbolcularına ve teknik personeline verilen yıllık maaş ve primler ile transferlerden kaynaklanacak diğer futbol kulüplerine ve menajerlerine ödenecek giderlerin toplamıdır.

Bireysel harcama limiti, her bir kulübün kendi gelir ve giderleri ile mevcut borçlar dikkate alınarak belirlenir. Kulüplerin giderleri bu giderlerin limit altına alınarak kontrol edilir. Ancak altyapıya yapılan ödemeler bu giderlerin dışında tutulur.

Araç harcama limiti nasıl hesaplanır?

Talimatımızın 4. maddesine göre, Ek VIII’de belirtilen kriterler hariç olmak üzere, tüm değerlendirme prosedürleri ve yöntemleri TFF tarafından belirlenir.

Kulüplerimiz tarafından sunulacak finansal tablolar adil, tutarlı ve uluslararası muhasebe standartlarına uygun olarak hazırlanmalıdır.

Hesaplamada 2 yöntem kullanılmıştır. 2019-2020 ve 2020-2021 sezonlarında, iki yöntemle bulunan miktarların ortalaması alınır.

Bu yöntemlerden birinde negatif bir sonuca ulaşılırsa, harcama negatifse, ortalama için diğer yöntemle hesaplanan tutar kullanılır.

2021-2022 sezonunda, iki hesaplamadan daha azı alınacaktır.

Birinci Yöntem:

Bir kulübün kesinleşmiş gelirleri (canlı yayın, sponsorluk ve reklam, maç geliri vb.) Ve giderleri (kulüp personeli ücretleri, kiralar, seyahat vb. Giderleri ve finansman giderleri) arasındaki fark hesaplanır. Bu hesaplamada, kulüpler tarafından son 3 yılda elde edilen enflasyona göre düzeltilmiş gelir ve giderlerin ortalaması kullanılmıştır. Bu tutardan, söz konusu sezona ait kredi anapara ödemeleri çıkarılır. Kalan tutar kulübün Takım Harcama Sınırını verir.

Kısaca, kulübün gelir ve gider dengesi kulübün finansal borçlarından kaynaklanan faiz giderlerini ve anapara ödemesini kapsamalıdır.

İkinci Yöntem:

Hesaplamalar, hukuki grup yapısındaki dernek ve iştiraklerin, dernek ve sporla uğraşan anonim şirketin tüm iştirak ve bağlı ortaklıklarının konsolide finansal tabloları üzerinden hesaplanmaktadır.

Bu birleşik yapının toplam net geliri ve tüm yapının net borcu hesaplanarak, takım harcamalarında futbol etkinlik gelirinin ne kadar kullanılması gerektiği hesaplanır. İkinci yöntemi geliştirmenin amacı daha kapsayıcı bir finansal yapı düşünmektir.

Araç harcama limiti nasıl artırılır?

Bu iki yöntem kullanılarak hesaplanan limitleri arttırmak için, kulüpler gelirlerini artırdıklarında (yeni reklam ve sponsorluk anlaşmaları, varlık satışları gibi), bunları belgeleyerek artışa başvurabilirler (sermaye artırımı). Bu gelirlerin 1 / 3’ü sınıra eklenir.

UEFA müsabakalarına katılacak kulüplerin kesinleşmiş gelirleri, başvuruya gerek kalmadan TFF tarafından sınırlara eklenir. Bu gelirlerin 1 / 3’ü sınıra eklenir. Kulübün herhangi bir finansal borcu olmaması durumunda, tüm UEFA gelirleri limit artışında kullanılabilir.

Eğer bir kulüp mevcut oyuncularını diğer kulüplere transfer ederse ve tüm transfer faaliyetleri sonucunda gelir elde ederse, bu gelirin 1 / 3’ü limitine eklenir.

Son olarak, ödeme planlarını ve / veya faiz yükümlülüklerini değiştirerek ödeme ve gider bakiyesini değiştiren kulüpler limitlerini artırmak için başvurabilirler. Bu durumda, limitler yeniden hesaplanır.

Takım harcama limitini aşan oyuncu sözleşmeleri kaydedilebilir mi?

Kulübün mevcut futbolcu ve koç ücretleri toplamı kulüp için belirlenen sınırın üzerindeyse, diğer kulüplerden transfer edilen futbolcuların sözleşmeleri kaydedilmez.

Ancak altyapıdan gelen sözleşmeleri 150 bin TL’yi aşmamak kaydıyla kayıt altına almak mümkündür. Teknik insan sözleşmelerine kayıt için herhangi bir sınırlama yoktur.

Son hatırlatma:

Tüm kulüplerimizin Takım Harcama Limitleri açıklanan yöntem ve sistem ile hesaplanır. Kulüplerimize farklı bir yöntem veya sistem uygulamak bile mümkün değildir. Ayrıca, kulüp yöneticilerimiz ve kulüplerimizin mali işler ve finans departmanlarından sorumlu profesyoneller, TFF Kulüp Lisans Kuruluna gönderdikleri belgeler sonucunda sahip olacakları limitin kolayca hesaplanması bilgi ve yeteneğine sahiptir. “

Yorumlar (0)
Yorumlar E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi