• DOLAR
  5,9478
  %0,06
 • EURO
  6,5467
  %-0,06
 • ALTIN
  299,84
  %-0,87
 • BIST
  7,7297
  %-0,41
Teke Yöresi türküleri kayıt altına alınıyor

Teke Yöresi türküleri kayıt altına alınıyor

Akdeniz Üniversitesi Antalya Devlet Konservatuarı Geleneksel Türk Halk Müziği Bölümü Öğretim Görevlisi Deniz Dincel, Korkuteli’nde mahalli sanatçıları ile yaptığı çalışma ile yöre türkülerini kayıt altına alıyor.

Dincel’in ilk durağı ise Korkuteli oldu. Yöreye ait kaybolmaya yüz tutmuş türküler ilçe mahalli sanatçılarının yardımı ile kayıt altına alınıyor.

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Dincel, “Başta Korkuteli olmak üzere, Teke Yöresine ait ve kaybolmaya yüz tutmuş türkülerimiz kayıt altına alıyoruz. 30 mahalli sanatçı ile yaklaşık 100 e yakın türküyü kayıt altına alacağız. Halk oyunları, zeybek, kırık hava ve boğaz havalarını mahalli sanatçılarımız aracılığı ile yeniden kayıt altına alacağız. Halk oyunlarımız bizim kültürel mirasımız, sahip çıkmalıyız. Bu anlamda ilk durağımız Korkuteli oldu. Bundan sonra Akseki’de olacağız. Tüm Teke Yöresini tek tek dolaşarak, çalışma yapacağız” dedi.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

SON HABERLER

Türkiye Anadolu bölgesinde bulunan Sivas şehrinin günlük yaşanan son dakika haberlerini hızlıca takip etme fırsatını Sivashaberler.com ile yakalayın. Sivas Haberler sitesinde yazılan tüm haberler editörler tarafından özgün hale getirilmektedir. İlçe haberleri ile birlikte nöbetçi eczane, konaklama bilgileri, gezi önerileri, tarihi kalıntılar olmak üzere her konuda bilgilendirmeler yer alıyor. Sivas haber hizmetinin yanı sıra, şehrin ihtiyaçlarını karşılayacak genel bilgilere kolay ulaşım sağlayın.

sivas haberler google play sivas haberler app store

sanalbasin üyesidir