Sivas Haberler

Tarihi müze binasında 38 yıl sonra ders işlendi

Sivas Kongresinin 100’üncü yılını kutlama etkinlikleri kapsamında Milli Eğitim Müdürlüğü ile Kültür ve Turizm Müdürlüğü arasında yapılan işbirliğiyle İnkılap Tarihi dersleri bu eğitim-öğretim yılının sonuna kadar Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesinde işlenecek.

Tarihi müze binasında 38 yıl sonra ders işlendi
181 Okundu
25 Mart 2019 - 19:33

Sivas Kongresinin 100’üncü yılını kutlama etkinlikleri kapsamında Milli Eğitim Müdürlüğü ile Kültür ve Turizm Müdürlüğü arasında yapılan işbirliğiyle İnkılap Tarihi dersleri bu eğitim-öğretim yılının sonuna kadar Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesinde işlenecek.

Bu tarihi binada yaklaşık olarak 6 bin öğrencinin ders görmesi planlanırken 38 yıl sonra ilk ders zili Sivas Valisi Salih Ayhan tarafından çalındı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları tarafından 4 Eylül 1919’da tarihinde Sivas Kongresi’ne ev sahipliği yapmış olan, ulusal kurtuluş mücadelesine ışık tutacak önemli kararların alındığı ayrıca 108 gün boyunca Milli Mücadele’nin merkezi olan Sivas’ta, tarihi Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi’nde 38 yıl sonra ders zili çaldı. Sivas Valiliği tarafından hazırlanan Sivas Kongresi’nin 100’üncü yılını kutlama etkinlikleri kapsamında, 1981 yılına kadar Sivas Lisesi olarak eğitim verilen tarihi binada ‘İnkılap Tarihi Dersi’ etkinliği düzenlendi. Bu eğitim-öğretim yılının sonuna 6 bin öğrenci tarihi binada ders görecek. Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesindeki ilk dersi Vali Salih Ayhan verirken derse katılanlar arasında Belediye Başkanı Sami Aydın, Cumhuriyet Başsavcısı Murat İrcal, kurum müdürleri, lisenin eski mezunları ve Sivas Lisesi öğrencileri bulundu.

Tarihi binanın eğitim ve öğretim için açılışı programında konuşan Vali Salih Ayhan, 100 yıllık bir hikayesi olan binanın Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin tapusu olduğunun üzerinde durarak,”Sivas Kongresi’nin açılış konuşmasında Atatürk diyor ki; ‘Efendiler, milletimizin sizin gibi aydınları, milli onur ve haysiyet sahipleri, manzaranın üzücü karanlığından dolayı ümitsizliğe kapılmadı. Çünkü onlar bilirler ki, tarih bir milletin varlığını, hakkını hiçbir zaman inkar edemez. Çünkü onlar kuvvetli bir iman ile inanmışlardır ki, bir yalancı perdenin arkasından vatan ve milletimiz aleyhinde verilen hükümler, ortaya sürülen kanaatler muhakkak iflasa mahkümdur.’ Bugün de aynı şeylerle karşılaşıyoruz. Ülkemiz üzerinde nasıl perde arkasında planlar yapıldığını çok aşikar görebiliyoruz. Sivas için 4 Eylül önemlidir desem herhalde bence haksızlık olur. Çünkü zira 4 Eylül Sivas Kongresi sadece Sivas için değil ülkenin tamamı için hayati önem taşıyan bir anlam derinliğine sahiptir. Bir milletin geleceği bu kongredeki dik duruş sayesinde belirlenmiş, cümle alemin Türk milletinin yeryüzünden silme arzusuna şamar atılmıştır. Kongrede alınan kararlar sayesinde milletimizin sonsuza kadar özgür yaşayacağını bütün dünyaya ilan etmiştir. Çünkü esareti tarihinin hiçbir döneminde kabul etmemiş bir milletin evlatlarıyız bizler” dedi.

Vali Ayhan Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi’ni her Türk evladının görmesi gerektiğini ifade ederek, “Bizler mutlaka bu kongrenin anlam ve önemini okumak zorundayız ve kongrenin 100’üncü yılı. Bu manada 100 yıl boyunca buradan bağımsızlığımızı haykırdık, burada bağımsızlık kararları alındı. ‘Milli sınırlar içerisinde vatan bir bütündür bölünemez’ dedik ama bu binayı biraz daha ruh vererek bütün vatan evlatlarının, Türkiye Cumhuriyeti kimliği taşıyan bütün vatan evlatlarının bu binadan istifade etmeleri gerektiğini düşünüyorum. Bu bina Türkiye Cumhuriyeti Devletinin tapusunun bir tarafından yer alan bir bina ve bu binayı her Türk evladının görüp buradaki ruhtan, atmosferden, ambiyanstan nasiplenmesi gerekir. Çünkü belki bir taş binadır, belki sıradan bir bina gibi algılanabilir ama içerideki ruh, burada alınan kararlar, buradaki atmosfer, bu milletin bağımsızlık meş’alesinin ilk tutuştuğu yer olması hasebiyle kıymeti asla hiçbir maddi değerle tarif edilemez. Bu manada kongremizin 100’üncü yılında neler yapabiliriz derken hem de müzelerimize birer fonksiyon verilmesi açısından bundan sonra İnkılap Tarihi derslerimizi burada ve arkeoloji derslerimizi de Arkeoloji Müzesi’nde verilecek. Yani müze kültürünü geliştirmek hem de Milli Mücadele’ye atıfta bulunulması açısından Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ile Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile beraber böyle bir çalışma başlattık. Çok anlamlı oldu” diye konuştu.

Vali Ayhan’ın ders zilini çalması ile başlayan bu ilk derste Cumhuriyet Üniversitesi Atatürk İlke ve İnkılap Tarihi Bölümü Öğretim Görevlisi Ahmet Necip Günaydın “Kongreler” konulu ders işleyerek salonda bulunanlara bu konuda bilgiler verdi.

Cenk Akarsu

İletişim: cenkakarsu@sivashaberler.com
Sivas Haberler Editörü aynı zamanda yazarlık yapmaktadır.
Cenk Akarsu

Türkiye'nin Sivas iline ait günlük yaşanan son dakika gelişmelerini Sivashaberler.com sitesinden takip edebilirsiniz. Sivas Haberler sitesindeki içerikler izinsiz kullanılamaz, kullanıldığı taktirde kullanılan yazının linkinin paylaşılması zorunludur. Sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır, kaynak gösterilmeden izinsiz yazılarımız yayınlanamaz. Sivashaberler.com güncel yaşam haberleriyle birlikte Sivas şehrinde yaşanan tüm gelişmeleri sunmakta ve hızlıca haberdar olmanızı sağlamaktadır.

Bize Ulaşın :

Telefon : (0346) 221 00 00

WhatsApp : +54 9 375 166-6918

E-posta : sivashaberlercom@gmail.com

Adres : Sularbaşı Mh, Atatürk Cd. Cumhuriyet Meydanı No:6, 58069 Merkez/Sivas

Sivashaberler.com Türkiye'nin Sivas iline ait yerel haber sitesidir, tarafsız ve doğru habercilik anlayışıyla Sivas Haberleri hizmeti vermektedir. İHA Abonesidir.

Google Play Apple Store