• DOLAR
  5,9448
  %0,15
 • EURO
  6,5556
  %-0,17
 • ALTIN
  300,45
  %0,76
 • BIST
  7,7755
  %-0,22
Sivas Suşehri ilçe tanıtım haberi

Sivas Suşehri ilçe tanıtım haberi

Suşehri İlçe Belediye Başkanı : Fazlı Yüksel
Suşehri İlçe Nüfusu : 25.654
Suşehri İlçe Posta kodu : 58600

1906 yılında ilçede çok fazla su bulunması sebebiyle Suşehri adını almıştır. İlçe milli mücadelede büyük kahramanlıklar göstermiş ve Atatürk bu ilçeyi ziyaret etmiştir ve Erzurum Kongresi’ne giderken burada konaklamıştır. 

Suşehri’nin bilinen tarihi ve turistik yapıları çok azdır. Bunlardan biri Belkıs Hatun Camiidir. Ayrıca Kösedağ savaşında ölen Köse Süleyman Türbesi de bu ilçededir. Çok sayıda su kaynağının yanında Kılıçkaya Baraj Gölü de turizm konusunda değerlendirilebilecek güzelliklere sahip bulunmaktadır.

Suşehri İlçesi Sivas’ın neresindedir?

Sivas’ın ilçesi olan Suşehri 40° 9′ 47.3580” Kuzey ve 38° 5′ 29.3964” Doğu konumunda bulunmaktadır. İlçenin Sivas merkeze olan uzaklığı 103 kilometredir. Yüzölçümü ise 939 kilometrekaredir. İlçenin rakımı 1063 metredir. Suşehri’nin güney batısında Sivas bulunurken doğusunda ve kuzey doğusunda Giresun iline bağlı ilçeler yer almaktadır. Akıncılar, Şebinkarahisar, Aluçra gibi ilçelerle komşudur. Güneybatı kısmında İmranlı ilçesi, batıda Koyulhisar ilçesi, güneybatıda ise Zara ilçesi yer almaktadır. İlçe iç Anadolu Bölgesi’nin yukarı Kızılırmak bölümünde yer almaktadır.

susehri-nerede.jpg (860×440)

Bir kısmının Karadeniz’de yer alması sebebiyle ilçede karasal iklim ve Karadeniz iklimi birlikte görülmektedir. Yazları kurak geçmekle birlikte kışları da diğer yerlere göre daha ılımandır ve sürekli yağmur yağar. 

Suşehri Tanıtım Videosu :

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

SON HABERLER

Türkiye Anadolu bölgesinde bulunan Sivas şehrinin günlük yaşanan son dakika haberlerini hızlıca takip etme fırsatını Sivashaberler.com ile yakalayın. Sivas Haberler sitesinde yazılan tüm haberler editörler tarafından özgün hale getirilmektedir. İlçe haberleri ile birlikte nöbetçi eczane, konaklama bilgileri, gezi önerileri, tarihi kalıntılar olmak üzere her konuda bilgilendirmeler yer alıyor. Sivas haber hizmetinin yanı sıra, şehrin ihtiyaçlarını karşılayacak genel bilgilere kolay ulaşım sağlayın.

sivas haberler google play sivas haberler app store

sanalbasin üyesidir