Sözde sahil taburu komutanı ve 7 DEAŞ’lı yakalandı

Sözde sahil taburu komutanı ve 7 DEAŞ’lı yakalandı
15:00 - Aralık 21 2022 Çarşamba

Terör örgütü DEAŞ’ın sözde sahil taburu komutanı Abu Süleyman El Aşkar kod adlı Ahmed A.K. Ali ve beraberindeki örgüt mensupları, MİT ve Emniyet Genel Müdürlüğünün Hatay’da ortaklaşa düzenlediği operasyonla yakalandı. MİT ve emniyetin ortak çalışmaları neticesinde operasyon öncesinde şahısların Hatay’da farklı örgüt evlerinde kaldıkları tespit edildi. MİT’in istihbarat ve operasyonel desteğiyle terörle mücadele birimleri tarafından gerçekleştirilen operasyonda, Ahmed A.K. Ali ve 7 DEAŞ mensubu yakalandı. Operasyonda 3 adet tabanca, çok sayıda fişek, 2 adet bıçak, yaşam malzemeleri ve çok sayıda teknik malzeme ele geçirildi. Söz konusu şahısların kasım ayında öldürülen DEAŞ lideri Ebu Hasan El Haşimi El Kureyşi’nin yerine geçen Abu Hüseyin El Hüseyni El Kureyşi’ye biat ettikleri ve Türk bayrağını yaktıklarına ilişkin görseller de MİT tarafından tespit edildi.

Türk askerlerine yönelik eylem yapmaları yönünde talimat aldıklarını itiraf ettiler

DEAŞ’lı hücre üyeleri, ifadelerinde temin ettikleri silahlarla Suriye’ye giderek, Suriye sahasındaki Türk askerlerine eylem yapmaları yönünde talimat aldıklarını itiraf ettiler.

Doğukan Gürel

 

iha.com.tr üzerindeki haberler özet şeklinde yayınlanmaktadır. Haberin video, fotoğraf ve metnine Abone panelinden ulaşabilirsiniz.

Yorumlar (0)
Yorumlar E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi