• DOLAR
  5,8193
  %0,11
 • EURO
  6,4806
  %0,26
 • ALTIN
  275,98
  %0,01
 • BIST
  7,7941
  %0,45
Somali Devlet Başkanı ABD vatandaşlığından ayrılıyor

Somali Devlet Başkanı ABD vatandaşlığından ayrılıyor

Somali Cumhurbaşkanı Mohamed Abdullahi Mohamed Farmajo, ABD vatandaşlığından feragat ettiğini duyurdu.

Somali’nin çifte vatandaşlık sahibi Cumhurbaşkanı Mohamed Abdullahi Mohamed Farmajo, kendi arzusu doğrultusunda ABD vatandaşlığından çıktığını açıkladı. Somali anayasasına göre, cumhurbaşkanı veya herhangi bir Somalilinin çifte vatandaşlık sahibi olmasında bir sakınca bulunmuyor.

Somali Cumhurbaşkanı Farmajo, bu kararı 2017 yılında cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra verdiğini belirtirken, bir sonraki aşamanın vatandaşlıktan çıkış için başlatılan yasal süreci takibi olduğunu söyledi. Bugün Mogadişu’da bulunan cumhurbaşkanlığı ofisinden yapılan resmi duyuruda, “Bu, Somali Federal Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı H.E Mohamed Abdullahi Mohamed’in ABD vatandaşlığını bıraktığına dair resmi bir açıklamadır” denildi.

Somali Cumhurbaşkanı Farmajo, vatandaşı olduğu ABD’de uzun yıllar boyu yaşamış ve bu süreçte hem eğitim almış hem de bir süre çalışmıştı.

Şubat 2017 seçimlerinde göreve gelen Cumhurbaşkanı Farmajo, 2010-2011 yılları arasında da Somali Dışişleri Bakanı olarak görev yaptı.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

SON HABERLER

Türkiye Anadolu bölgesinde bulunan Sivas şehrinin günlük yaşanan son dakika haberlerini hızlıca takip etme fırsatını Sivashaberler.com ile yakalayın. Sivas Haberler sitesinde yazılan tüm haberler editörler tarafından özgün hale getirilmektedir. İlçe haberleri ile birlikte nöbetçi eczane, konaklama bilgileri, gezi önerileri, tarihi kalıntılar olmak üzere her konuda bilgilendirmeler yer alıyor. Sivas haber hizmetinin yanı sıra, şehrin ihtiyaçlarını karşılayacak genel bilgilere kolay ulaşım sağlayın.

sivas haberler google play sivas haberler app store

sanalbasin üyesidir