Sokağa çıkma yasağı ile ilgili 5 sorunun cevabı

Sokağa çıkma yasağı ile ilgili 5 sorunun cevabı
22:00 - Aralık 4 2020 Cuma

Hafta sonu uygulanacak sokağa çıkma yasağı saat 21: 00’de başladı. Hafta sonunu kapsayan kısıtlama Pazartesi günü 05: 00’da sona erecek. Kısıtlama ile ilgili sorular ve cevapları şu şekildedir:

Nerede açılacak?

Temel ihtiyaçların karşılanması için yürüme mesafesindeki fırın ve fırın satış noktaları da hafta sonları açık olacak. Market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemiş dükkanları 10.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Alışveriş için sadece engelli vatandaşlar araç kullanabilecek. 65 yaş ve üstü ve 20 yaşın altındakiler kısmi izne hak kazanamayacaklar.

Sipariş edilebilir mi?

Kısıtlamaların olduğu cumartesi ve pazar günleri, restoran ve restoran tarzı iş yerleri sadece 10: 00-20: 00 saatleri arasında paket servis olarak hizmet verecek.

65 yaş ve üstü bekar vatandaşların ihtiyaçları nasıl karşılanacak?

Sokağa çıkma yasağının olduğu dönem ve günlerde 65 yaş ve üzeri vatandaşların temel ihtiyaçları planlama ve Vefa Sosyal Destek birimleri aracılığıyla karşılanacaktır.

Şehirlerarası yolculuk yapılabilir mi?

Hafta sonu şehirlerarası ulaşım da kısıtlandı. Şehirlerarası geziler sadece toplu taşıma ile yapılabilir. Yolculardan bilet ve rezervasyon kodu istenecektir. Özel araçlarıyla yola çıkanlardan seyahat izni istenecek.

Kısıtlamadan muaf tutulan var mı?

Hastaneden taburcu edilenler veya randevusu olanlar, birinci dereceden akrabalarının cenazesine katılacaklar, son 5 gün içinde şehre gelenler veya kalacak yeri olmayanlar, ÖSYM veya diğer merkezi sınavlara, taburcu olan askerler ve cezaevinden salıverilenler ve özel veya halktan günlük sözleşmelere davet mektubu olanlar seyahat kısıtlamalarından muaf tutulacak. Ayrıca üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirleri ile sağlık, tarım ve ormancılık faaliyetleri kısıtlamadan muaf tutuldu.

Musa Erdoğan

Yorumlar (0)
Yorumlar E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi