• DOLAR
  5,7562
  %0,12
 • EURO
  6,3483
  %0,11
 • ALTIN
  271,23
  %-0,24
 • BIST
  104.890
  %1,07
Sivas’ta tek hücreli canlılara ait fosiller bulundu

Sivas’ta tek hücreli canlılara ait fosiller bulundu

Geçtiğimiz günlerde Sivas’ta bir çobanın bulmuş olduğu ve buğday fosili olduğu düşünülen fosillerin buğday tanelerine değil yaklaşık 55 milyon yıllık tek hücreli deniz canlılarına ait olduğu öğrenildi.

Sivas’ta Tek Hücreli Canlılara Ait Fosiller Bulundu

Sivas’ın Doğanşar ilçesinde bir çoban tarafından bulunan ve buğday tanelerine ait olduğu düşünülen fosillerin tek hücreli deniz canlılarına ait olduğu öğrenildi. Bu konuda çalışma yapan araştırmacı-yazar Fikri Karaman, Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Nazire Özgen ve tarih öğretmeni tarafından buğday tanelerine ait olduğu düşünülen fosillerin yaklaşık 55 milyon yıllık deniz canlısına ait olduğu belirlendi. Nummulites adı verilen tek hücreli deniz canlılarının mercimek büyüklüğünde olduğu ve bunların bulunduğu yerin de mercimekli tepe olarak adlandırıldığı söylendi.

Etiketler:
manşet

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

SON HABERLER

Türkiye Anadolu bölgesinde bulunan Sivas şehrinin günlük yaşanan son dakika haberlerini hızlıca takip etme fırsatını Sivashaberler.com ile yakalayın. Sivas Haberler sitesinde yazılan tüm haberler editörler tarafından özgün hale getirilmektedir. İlçe haberleri ile birlikte nöbetçi eczane, konaklama bilgileri, gezi önerileri, tarihi kalıntılar olmak üzere her konuda bilgilendirmeler yer alıyor. Sivas haber hizmetinin yanı sıra, şehrin ihtiyaçlarını karşılayacak genel bilgilere kolay ulaşım sağlayın.

sivas haberler google play sivas haberler app store

sanalbasin üyesidir