Sivas’ta Sıra Dışı Bir Erasmus Eğitimi

Sivas’ta Sıra Dışı Bir Erasmus Eğitimi
14:16 - Nisan 7 2019 Pazar

Dünyanın 4 farklı ülkesinden Erasmus eğitimi kapsamında Sivas’a gelen 10 yabancı uyruklu öğrenci ve 50 Türk öğrenci, çevre kirliliğine dikkat çekmek için birlikte çöp topladı.

“Trashtag challenge” hareketi, Sivas’taki öğrencileri harekete geçirdi. Gelişim Gençlik Derneği üyesi 10 yabancı uyruklu öğrenci ve 50 Türk öğrenci, “kardeşler tepesi” olarak bilinen ormanlık alanda çöp toplama etkinliği gerçekleştirdi.

Sosyal medyada hızla yayılan “Trashtag challenge” hareketi, Erasmus eğitimi kapsamında kilometrelerce uzaklıktan Sivas’a gelerek çöp topladı. Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde okuyan yabancı öğrenciler ve Türk öğrenciler, içinde otomobil lastiğinin de bulunduğu yaklaşık 30 çuval çöp topladılar. Gelişim Gençlik Derneği üyesi öğrenciler, bölgenin önceki ve temizlendikten sonraki fotoğraflarını çekip Trashtag58 ismiyle açtıkları hashtag etiketleyerek sosyal medyada paylaştı.

Polonyalı Öğrenci Çok Şaşırdığını Söyledi

Tepeyi görünce çok şaşırdığını belirten Polonyalı Silvia adlı öğrenci, “Ben Silvia, Polonyalıyım. Sivas’ta gönüllük yapıyorum. Çevremiz her geçen gün kirleniyor, biz de çevre kirliliğine dikkat çekmek için bugün bu bölgeyi seçtik. Çöp toplama etkinliği yapıyoruz. Polonya’da da bu tür kirlilikler var. Camları ve plastikleri ayrıştırmaya çalışıyoruz. Ama kardeşler tepesini görünce çok şaşırdım. Neden bu kadar çöp var diye düşündüm. Aslında sadece burası değil bütün dünya böyle kirli” dedi.

Faslı Öğrenci, “Dünya kirli ve bunu herkesin görmesi gerekir” dedi

Faslı öğrenci Raja ise, dünyanın çok kirli olduğunu ve herkesin bunu görmesi gerektiğini ifade ederek, “Benim profesyonellik alanım biyoloji, gerçekten dünya çok kirli ve bu kirliliği bütün insanların görmesi gerekiyor. Bu utancı bütün insanların yaşaması ve hissetmesi gerekiyor. O yüzden dikkat çekmek için bu aktiviteye katıldım“ ifadelerini kullandı.

Çevre kirliliğine dikkat çekmek için böyle bir etkinlik yaptıklarını belirten Dernek üyesi Sümeyra Büyükçamsarı, “Çevre kirliliğine dikkat çekmek amacı ile böyle bir etkinlik gerçekleştirdik. Sivas Gelişim Gençlik Derneği olarak gönüllülerimiz ile birlikte dünya çapında trashtag olarak bilinen etkinliği gönüllülerimizin kendi istekleri doğrultusunda gerçekleştirdik. Trashtag etkinliği dünya çapında çevre kirliliğine dikkat çekmek amacı ile sosyal medya aracılığı ile gerçekleştirilen bir etkinlik. Kirli olan bir alanın öncesi ve sonrası fotoğraflandırılıyor ve dikkat çekmek amacı ile sosyal medyada paylaşılıyor” şeklinde konuştu.