Sivas’ta çiftçiler patates üretimi hakkında bilgilendirildi

Sivas’ta çiftçiler patates üretimi hakkında bilgilendirildi
16:45 - Mart 19 2019 Salı

Sivas Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından patates üretimi ve bu üretim aşamasında yaşanabilecek sıkıntılar konusunda çiftçilere bilgilendirme amaçlı panel düzenlendi.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından Prof. Dr. Hüsnü Yusuf Gökalp Konferans Salonu’nda düzenlenen panele saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlandı. Panelde Sivas Valisi Salih Ayhan yaptığı konuşmada,”Sivas’a para girmesi gerekir. Bu ile para girmesinin yollarını iyi kurgulamamız gerekiyor. Peki bu ile para nasıl girer? Bu ile üretimle, istihdamla para girer. Peki üretim nasıl olacak. Bizim geniş bir coğrafyamız var. Öncelikle tarımsal potansiyelimizi çok maksimize etmemiz gerekiyor. İlçelerde kaymakamlık yaptığımız için bu potansiyeli bilen birisiyim. Bugün alacağımız bilimsel bilgiyle inşallah saha tatbikini yapacağız. Son günlerde patates en çok gündem olan endüstriyel bitkilerden ve temel tüketim maddelerinden birisi ürün çeşitliliği anlamında da en fazla olan ürünlerden birisi Altınyayla’da kaymakamlık yapmış olduğum dönemde orada patatesciliği daha cazip yapmak için örnek patates tarlası yapmıştık. Ama artık bunun çok daha bilimsel çok daha akademik çok daha üstün içerikli paraya dönüşecek mekanlar kurmamız gerekiyor. Tarım ile ilgili özel bir uzman alan oluşturup buna çalışmamız gerekiyor” dedi.

Vali Salih Ayhan’dan sonra konuşma yapan Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız ise,”Yemeklik ve sanayi kullanım alanı olan karbonhidrat, nişasta, vitamin ve mineralce zengin önemli bir endüstri bitkisidir. Dünyada ve son yıllarda ülkemizde sertifikalı tohumluk kullanımı ile verim ve kalitesi yüksek patates üretimi artmıştır. Yüksek ve kaliteli üretim için yetiştirilebilecek bölge seçiminden, toprak hazırlığına, çeşit seçiminden, gübreleme ve sulamaya, hastalıkla mücadeleden pek çok yetiştirme tekniğini doğru uygulamak gerekiyor. Patateste genel olarak verimi etkileyen en önemli faktör tohumluktur. Seçilen çeşitler kadar bitkisel verim potansiyele sahip olursa olsun kullanılacak tohumluk sağlıklı ve istenilen özelliklere sahip değilse hedeflenen başarıya ulaşma mümkün değildir.” diye konuştu.

Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ da patatesin tarımsal önemine dikkat çekerek patates ekimi yapan şirketlere uyarılarda bulundu. Konuşmaların ardından Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürü Uğur Pırlak tarafından patates yetiştiriciliği ve patateste görülen hastalıklara yönelik sunum gerçekleştirildi. Panel soru ve cevap bölümüyle sona erdi.