Sivas Valisi Milli İstihdam Seferberliği Bilgilendirme Toplantısında Konuştu

Sivas Valisi Milli İstihdam Seferberliği Bilgilendirme Toplantısında Konuştu
18:16 - Mart 11 2019 Pazartesi

Sivas Valisi Salih Ayhan, hedefledikleri istihdam sayısını 10 bin olduğunu açıkladı.

‘2019 Yılı Milli İstihdam Seferberliği’ Bilgilendirme Toplantısı, Valisi Salih Ayhan’ın başkanlığında Sivas Ticaret ve Sanayi Odası’nda yapıldı. Toplantı, Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) işbirliğinde yapılıyor.

Toplantıda İŞ-KUR ve SGK yetkilileri tarafından yeni istihdam teşvikleriyle ilgili katılımcılara bilgi verildi. STSO Başkanı Mustafa Eken, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Hikmet Canpolat, Sosyal Güvenlik İl Müdürü Kadir Boztepe, KOSGEB İl Müdürü Bahattin Ünal, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Harun Tan katılımcıların sorularını yanıtladı.

Vali Salih Ayhan, kurumların bu noktada kendilerini yenilemeye devam ettiğini, aksi takdirde sistemin dışında kalmalarının kaçınılmaz olduğuna dikkati çekti. Vali Ayhan, “Bir şehre para girmedikçe o ilin zengin olması mümkün değil” ifadelerini kullanan Valimiz Ayhan, göçün önüne geçilebilmesi için güçlü bir yapıya sahip olmaları gerektiğine vurgu yaptı. Yeni teşvik paketlerinin işletmelere can suyu olacağını, teşvik fırsatlarının iyi değerlendirilmesi gerektiğini anlatan Ayhan, “Yeni teşvik paketiyle 10 bin kişinin ilimizde istihdam edilmesi planlanıyor. 160 milyon TL sisteme para aktarılarak, ocaklar tütecek, sobalar yanacak, aş kaynayacak. Dolayısıyla piyasa hareketlenmiş olacak” dedi.