Sivas Merkez Haydarlı Köyü Tanıtım Rehberi

Sivas Merkez Haydarlı Köyü Tanıtım Rehberi
16:08 - Nisan 26 2020 Pazar

Haydarlı Köyü

Nüfusu: 452

Rakımı: 1349

İl Merkezine Uzaklığı: 45 KM

Haydarlı Köyü İsmi Nereden Geliyor?

Köy ismini buraya göç eden Türkmen aşiretinin önde gelenlerinden almıştır.

Haydarlı Köyünün Tarihi

Haydarlı köyünün tarihi oldukça eskilere dayanmaktadır. Oğuzların Bozok kolunun Alkaevli boyundan Elbeyli Türkmen Aşiretine bağlıdırlar. Şimdi bulundukları topraklara Halep üzerinden gelmişlerdir.

Haydarlı Köyünün Coğrafi Konumu

Haydarlı köyü Sivas merkeze 45 KM uzaklıktadır. Köy merkez il ve ilçeye bağlı olup 55 haneden oluşmaktadır. Köyün kuzeyinde; Yaramış, Durdulu, Eskiköy, güneyinde; Gözmen, Kartalca ve Hanlı köyleri bulunmaktadır. Köyün güneyi ve doğusu dağlıktır. Ancak batısı ve kuzeyi düzlük alandan oluşmaktadır.

Haydarlı köyünün rakımı 1349 metredir. Köyde ortalama yağışlı gün sayısı 100’dür. Kış ayları köyde oldukça sert geçmektedir. Zaman zaman 3 aya kadar kar yağabilmektedir. Köy özellikle nisan aylarında yağış almaktadır. Yaz aylarında hava çok sıcaktır. Yöreye karasal iklim hakimdir. Yörede yıl boyu karasal iklimin etkileri görülür. Yörede Karayel, poyraz ve yıldız rüzgarları çoğunlukla görülür.

Köyde yollar asfaltlanmıştır. Ulaşım kolaydır. Köy bir ilk öğretim okuluna sahiptir. Köyde içme suyu şebekesi vardır. Bunun yanında köyde kanalizasyon alt yapısı da vardır. Köyde PTT ve sağlık ocağı yoktur.

Haydarlı Köyünün Yemekleri

Haydarlı köyünün başlıca yemekleri peskütan, Sivas kebabı, mirik köftesi,patates tiritlisi olarak sayılabilir.

Yorumlar (0)
Yorumlar E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi