• DOLAR
  5,7385
  %0,07
 • EURO
  6,3949
  %0,18
 • ALTIN
  275,42
  %0,12
 • BIST
  99.785
  %1,94
Sivas Doğanşar’da içine daha önce girilmemiş bir mağara bulundu

Sivas Doğanşar’da içine daha önce girilmemiş bir mağara bulundu

Sivas’ın Doğanşar ilçesinde “Kar deliği” adı verilen bir yüzey deliğine girmeyi başaran kişiler buranın daha önce girilmemiş bir mağara olduğunu fark ettiler.

Sinan Mara, Mustafa Yürük, Dursun Öner ile Lütfi Gökcay adlı dört kişi Sivas’ın Doğanşar ilçe merkezinin güneyinde bulunan Çaldibi mevkiinin kuzey kısmındaki Çal Dağı’nın eteklerinde bulunan ve bu çevrede yaşayanlar tarafından ‘Kar Deliği’ olarak bilinen yere girdiler. Dört arkadaş mağara içerisine doğru 100 metre ilerledikten sonra buranın bugüne kadar hiç girilmeyen bir mağara olduğunu anladılar.

Yeni bir mağaranın bulunması ile ilgili açıklama yapan araştırmacı Fikri Karaman, “Girişin sağ tarafında aşağı doğru ilerleyen 100 metreden fazla bir yol bulunmaktadır. Girişin solunda ise insanın zorlanarak geçebileceği bir yol mevcut. Devamında büyükçe bir oda bulunuyor. Burada sarkıt ve dikitlerle ilginç oluşumlar yer alıyor. Ancak bazı sütunlar muhtemelen deprem veya odada yaşanan çökme sebebiyle kırılmışlar. Delik ve odaların devamında başka oluşumlar da olabilir” dedi.

Araştırmacı Fikri Karaman, daha önce bulunan Karasak Çukuru ve mağarasının keşfinden sonra şimdi de Kar Deliği’ mağarasının keşfinin onlarda büyük heyecan oluşturduğunu belirterek, “Her iki mağara da Sivas Kültür envanterinde yer almamaktadır. Edindiğimiz bilgilere göre benzer oluşumlar Keşiş Dağı’nda da bulunmakta. Karasak Çukuru ve Kar Deliği’nin turizme kazandırılması ileride Doğanşar’ı cazibe merkezi haline getirecektir” diye konuştu.

Yorumlara Kapalıdır

SON HABERLER

Türkiye Anadolu bölgesinde bulunan Sivas şehrinin günlük yaşanan son dakika haberlerini hızlıca takip etme fırsatını Sivashaberler.com ile yakalayın. Sivas Haberler sitesinde yazılan tüm haberler editörler tarafından özgün hale getirilmektedir. İlçe haberleri ile birlikte nöbetçi eczane, konaklama bilgileri, gezi önerileri, tarihi kalıntılar olmak üzere her konuda bilgilendirmeler yer alıyor. Sivas haber hizmetinin yanı sıra, şehrin ihtiyaçlarını karşılayacak genel bilgilere kolay ulaşım sağlayın.

sivas haberler google play sivas haberler app store

sanalbasin üyesidir