Sivas Haberler

Sivas Doğanşar’da içine daha önce girilmemiş bir mağara bulundu

Sivas’ın Doğanşar ilçesinde “Kar deliği” adı verilen bir yüzey deliğine girmeyi başaran kişiler buranın daha önce girilmemiş bir mağara olduğunu fark ettiler.

Sivas Doğanşar’da içine daha önce girilmemiş bir mağara bulundu
159 Okundu
18 Mart 2019 - 16:31

Sivas’ın Doğanşar ilçesinde “Kar deliği” adı verilen bir yüzey deliğine girmeyi başaran kişiler buranın daha önce girilmemiş bir mağara olduğunu fark ettiler.

Sinan Mara, Mustafa Yürük, Dursun Öner ile Lütfi Gökcay adlı dört kişi Sivas’ın Doğanşar ilçe merkezinin güneyinde bulunan Çaldibi mevkiinin kuzey kısmındaki Çal Dağı’nın eteklerinde bulunan ve bu çevrede yaşayanlar tarafından ‘Kar Deliği’ olarak bilinen yere girdiler. Dört arkadaş mağara içerisine doğru 100 metre ilerledikten sonra buranın bugüne kadar hiç girilmeyen bir mağara olduğunu anladılar.

Yeni bir mağaranın bulunması ile ilgili açıklama yapan araştırmacı Fikri Karaman, “Girişin sağ tarafında aşağı doğru ilerleyen 100 metreden fazla bir yol bulunmaktadır. Girişin solunda ise insanın zorlanarak geçebileceği bir yol mevcut. Devamında büyükçe bir oda bulunuyor. Burada sarkıt ve dikitlerle ilginç oluşumlar yer alıyor. Ancak bazı sütunlar muhtemelen deprem veya odada yaşanan çökme sebebiyle kırılmışlar. Delik ve odaların devamında başka oluşumlar da olabilir” dedi.

Araştırmacı Fikri Karaman, daha önce bulunan Karasak Çukuru ve mağarasının keşfinden sonra şimdi de Kar Deliği’ mağarasının keşfinin onlarda büyük heyecan oluşturduğunu belirterek, “Her iki mağara da Sivas Kültür envanterinde yer almamaktadır. Edindiğimiz bilgilere göre benzer oluşumlar Keşiş Dağı’nda da bulunmakta. Karasak Çukuru ve Kar Deliği’nin turizme kazandırılması ileride Doğanşar’ı cazibe merkezi haline getirecektir” diye konuştu.

Cenk Akarsu

İletişim: cenkakarsu@sivashaberler.com
Sivas Haberler Editörü aynı zamanda yazarlık yapmaktadır.
Cenk Akarsu

Son Gönderiler Cenk Akarsu (Tümü)

Türkiye'nin Sivas iline ait günlük yaşanan son dakika gelişmelerini Sivashaberler.com sitesinden takip edebilirsiniz. Sivas Haberler sitesindeki içerikler izinsiz kullanılamaz, kullanıldığı taktirde kullanılan yazının linkinin paylaşılması zorunludur. Sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır, kaynak gösterilmeden izinsiz yazılarımız yayınlanamaz. Sivashaberler.com güncel yaşam haberleriyle birlikte Sivas şehrinde yaşanan tüm gelişmeleri sunmakta ve hızlıca haberdar olmanızı sağlamaktadır.

Bize Ulaşın :

Telefon : (0346) 221 00 00

WhatsApp : +54 9 375 166-6918

E-posta : sivashaberlercom@gmail.com

Adres : Sularbaşı Mh, Atatürk Cd. Cumhuriyet Meydanı No:6, 58069 Merkez/Sivas

Sivashaberler.com Türkiye'nin Sivas iline ait yerel haber sitesidir, tarafsız ve doğru habercilik anlayışıyla Sivas Haberleri hizmeti vermektedir. İHA Abonesidir.

Google Play Apple Store