• DOLAR
  5,9229
  %-0,20
 • EURO
  6,5678
  %-0,21
 • ALTIN
  296,30
  %-0,37
 • BIST
  7,7734
  %0,39
Sivas böyle bir kafe daha önce görmedi

Sivas böyle bir kafe daha önce görmedi

Sivas’ta bir cafe farklı uygulamasıyla gelen müşterilerin takdirini topluyor. Cafede masaların üzerinde numara yerine ünlü edebiyatçıların ve mütefekkirlerin isimleri ve onların doğum ve ölüm tarihleri yazıyor.

SİVAS’TA EĞİTEN CAFE

Sivas kent merkezinde bulunan bu işletmenin sahibi olan Halit Şirkan Hatay kitap okumayı çok seven biri olarak farklı bir uygulamaya imza atmış. Bu cafeye gelenler masalarında numara yerine doğu ve batı kültüründen ünlü edebiyatçılarının isimleri ile karşılaşıyorlar. Masaya oturanlar siparişlerini masaya adını veren sanatçının adıyla veriyorlar.
Halit Şirkan Hatay’a ait bu cafe restoranda masalarda edebiyatçıların isimlerinin bulunmasının yanında bir de bu sanatçıların eserlerinin bulunduğu bir kütüphane bulunuyor. Müşteriler masalarında oturup siparişlerini beklerken bir taraftan da kitaplarını alıp okuyabiliyorlar.

Görenler şaşırıp hayran kalıyor

Kafe işletmecisi Halit Şirkan Hatay, görenlerin çok şaşırdığını, hayran kaldığını ve takdir ettiğini söyleyerek, “Ben Mevlana’dan, Victor Hugo’ dan, Tolstoy’ dan çok etkilenmiş bir insanım. Buradaki yetmiş seksen tane insanın aşk hikayelerine kadar kim sorsa söyleyebilirim. Bu kadar vakıf oldum, bu kadar sevdim bu insanları. Masaların numarası yok. İlk etapta bilgisayar sistemimi kuran şirket numara olmadan mümkün olmayacağını söyledi. Fakat ben öyle bir şey olmayacak, sistemde de bu isimler olacak, elemanlarda bu isimleri öğrenecek dedim. Müşterilerimiz arıyor Shakespeare masasını ayırın, Mevlana masasında yemek istiyorum. Sivas’ta olduğumuz için birde Aşık Veysel masası koydum. Ona da diyorlar ki Aşık Veysel masasında yemek istiyoruz tarzında istekler geliyor. Görenler çok şaşırıyor, hayranlıkla karşılıyor ve ondan sonra takdir ediyor. Benim buradaki amacım gelen insana sadece cismi beslemek değil, aynı zamanda kalbi ve beyni de beslemek gerektiğini hatırlatmak istiyorum. Üniversite öğrencilerinin de gelip oradan kitap alıp okuyabildiğini aktaran işletme sahibi Halit Şirkan Hatay, kitap okumaya teşvik etmek için ayda beş kitap okuyana bir yemek hediye etmek gibi bir düşüncelerinin olduğunu da kaydetti” şeklinde konuştu.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

SON HABERLER

Türkiye Anadolu bölgesinde bulunan Sivas şehrinin günlük yaşanan son dakika haberlerini hızlıca takip etme fırsatını Sivashaberler.com ile yakalayın. Sivas Haberler sitesinde yazılan tüm haberler editörler tarafından özgün hale getirilmektedir. İlçe haberleri ile birlikte nöbetçi eczane, konaklama bilgileri, gezi önerileri, tarihi kalıntılar olmak üzere her konuda bilgilendirmeler yer alıyor. Sivas haber hizmetinin yanı sıra, şehrin ihtiyaçlarını karşılayacak genel bilgilere kolay ulaşım sağlayın.

sivas haberler google play sivas haberler app store

sanalbasin üyesidir