Sivas Haberler

Sivadokya Ziyaretçi Akınına Uğruyor

Sivas’ta Kapadokya’ya benzemesi nedeni ile Sivadokya ismi ile anılan ve yüzey şekli Mars gezegenine benzetilen Eğribucak kayalıkları ziyaretçilerin yoğun talebi ile karşılaşıyor.

Sivadokya Ziyaretçi Akınına Uğruyor
105 Okundu
22 Şubat 2019 - 16:55

Sivas’ta Kapadokya’ya benzemesi nedeni ile Sivadokya ismi ile anılan ve yüzey şekli Mars gezegenine benzetilen Eğribucak kayalıkları ziyaretçilerin yoğun talebi ile karşılaşıyor. Bölgenin tanıtımı amacı ile birçok sivil toplum kuruluşu kayalıklara geziler düzenlemekte.

Eğribucak kayalıkları şekli ve rengi ile araştırmacı ve turistlerin yoğun ilgisini çekiyor. Dünya’daki Mars olarak anılan ve Sivadokya ismi ile ün salmış bölge ziyaretçi akını ile baş başa kalmış durumda. Bölgenin tanıtılması için Sivas İl Özel İdaresi, Sivas Dağcılık Temsilciği, Sivas Doğa Sporları, SİVDAK, Alpin Doğa Gençlik, Cumhuriyet Üniversitesi Doğa Sporları Topluluğu ve katılan herkes için yürüyüş düzenlendi. Yürüyüşe toplam 85 kişi katıldı. Doğanın korunması için önem verilmesi gerektiği vurgulandı. Doğayı gençlerle buluşturmak için kuruluşlar yoğun çaba sarf ediyor.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülpınar Akbulut Özpay,”Dünyadaki Mars ‘Sivadokya’ doğa yürüyüşü gezisi düzenledik. Eğribucak kayalıklarındayız. Yukarı Kızılırmak Jeopark içerisindeki 8 rotadan bir tanesini oluşturmakta gençlerle birlikte buranın oluşumlarını ve doğa farkındalığını yaratmaya çalışıyoruz. Bu sahanın turizm kazandırılması için çaba sarf ediyoruz.” dedi.

Türkiye Dağcılık Federasyonu İl Temsilcisi Ahmet Hasdemir,”85’e yakın arkadaşımızla Eğribucak köyündeki 23 milyon yıl geçmişi olan yerde Sivas’ımızın bir değeri olan güzel ve doğa harikası yere faaliyet düzenledik.” diye konuştu.

Türkiye'nin Sivas iline ait günlük yaşanan son dakika gelişmelerini Sivashaberler.com sitesinden takip edebilirsiniz. Sivas Haberler sitesindeki içerikler izinsiz kullanılamaz, kullanıldığı taktirde kullanılan yazının linkinin paylaşılması zorunludur. Sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır, kaynak gösterilmeden izinsiz yazılarımız yayınlanamaz. Sivashaberler.com güncel yaşam haberleriyle birlikte Sivas şehrinde yaşanan tüm gelişmeleri sunmakta ve hızlıca haberdar olmanızı sağlamaktadır.

Bize Ulaşın :

Telefon : (0346) 221 00 00

WhatsApp : +54 9 375 166-6918

E-posta : sivashaberlercom@gmail.com

Adres : Sularbaşı Mh, Atatürk Cd. Cumhuriyet Meydanı No:6, 58069 Merkez/Sivas

Sivashaberler.com Türkiye'nin Sivas iline ait yerel haber sitesidir, tarafsız ve doğru habercilik anlayışıyla Sivas Haberleri hizmeti vermektedir. İHA Abonesidir.

Google Play Apple Store