• DOLAR
  5,7385
  %0,07
 • EURO
  6,3949
  %0,18
 • ALTIN
  275,42
  %0,12
 • BIST
  99.785
  %1,94
Sivadokya Ziyaretçi Akınına Uğruyor

Sivadokya Ziyaretçi Akınına Uğruyor

Sivas’ta Kapadokya’ya benzemesi nedeni ile Sivadokya ismi ile anılan ve yüzey şekli Mars gezegenine benzetilen Eğribucak kayalıkları ziyaretçilerin yoğun talebi ile karşılaşıyor. Bölgenin tanıtımı amacı ile birçok sivil toplum kuruluşu kayalıklara geziler düzenlemekte.

Eğribucak kayalıkları şekli ve rengi ile araştırmacı ve turistlerin yoğun ilgisini çekiyor. Dünya’daki Mars olarak anılan ve Sivadokya ismi ile ün salmış bölge ziyaretçi akını ile baş başa kalmış durumda. Bölgenin tanıtılması için Sivas İl Özel İdaresi, Sivas Dağcılık Temsilciği, Sivas Doğa Sporları, SİVDAK, Alpin Doğa Gençlik, Cumhuriyet Üniversitesi Doğa Sporları Topluluğu ve katılan herkes için yürüyüş düzenlendi. Yürüyüşe toplam 85 kişi katıldı. Doğanın korunması için önem verilmesi gerektiği vurgulandı. Doğayı gençlerle buluşturmak için kuruluşlar yoğun çaba sarf ediyor.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülpınar Akbulut Özpay,”Dünyadaki Mars ‘Sivadokya’ doğa yürüyüşü gezisi düzenledik. Eğribucak kayalıklarındayız. Yukarı Kızılırmak Jeopark içerisindeki 8 rotadan bir tanesini oluşturmakta gençlerle birlikte buranın oluşumlarını ve doğa farkındalığını yaratmaya çalışıyoruz. Bu sahanın turizm kazandırılması için çaba sarf ediyoruz.” dedi.

Türkiye Dağcılık Federasyonu İl Temsilcisi Ahmet Hasdemir,”85’e yakın arkadaşımızla Eğribucak köyündeki 23 milyon yıl geçmişi olan yerde Sivas’ımızın bir değeri olan güzel ve doğa harikası yere faaliyet düzenledik.” diye konuştu.

Yorumlara Kapalıdır

SON HABERLER

Türkiye Anadolu bölgesinde bulunan Sivas şehrinin günlük yaşanan son dakika haberlerini hızlıca takip etme fırsatını Sivashaberler.com ile yakalayın. Sivas Haberler sitesinde yazılan tüm haberler editörler tarafından özgün hale getirilmektedir. İlçe haberleri ile birlikte nöbetçi eczane, konaklama bilgileri, gezi önerileri, tarihi kalıntılar olmak üzere her konuda bilgilendirmeler yer alıyor. Sivas haber hizmetinin yanı sıra, şehrin ihtiyaçlarını karşılayacak genel bilgilere kolay ulaşım sağlayın.

sivas haberler google play sivas haberler app store

sanalbasin üyesidir