Şemsiye Trokar Hayat Kurtarıyor!

Şemsiye Trokar Hayat Kurtarıyor!
13:35 - Mart 3 2019 Pazar

Veteriner Hekim Burhan Pınarbaşı’nın geliştirmiş olduğu ‘’Şemsiye Trokar’’ hayat kurtarıyor! Büyükbaş hayvanların çatlayarak ölmelerini önleyen bu yeni ürün, büyükbaş hayvanlarının hayatını kurtarıyor.

Sivas’ta Veteriner olarak çalışan Burhan Pınarbaşı, patentli bir ürün geliştirdi. Bu geliştirmiş olduğu yeni ürüne Meksika ve ABD gibi ülkelerin yanı sıra Avrupa ülkelerinde de ilgi görüyor.

18 yıldan bu yana Veteriner Hekim olarak çalışan Burhan Pınarbaşı, (İŞGEM) İş Geliştirme Merkezi’nde geliştirmiş olduğu Şemsiye Trokar sayesinde hayat kurtarıyor. Cumhuriyet Üniversitesi Teknokent işbirliğiyle geliştirilen bu ürün, 4 aylık yoğun bir çalışma sonrasında üretildi.

Çiftçiler için şişen hayvanlar büyük bir sorun. Hayvanları şiştiğinde çiftçiler büyükbaş hayvanlarının yanında hep nöbet tutmak zorunda kalıyor. Ancak patentli bir ürün olan Şemsiye Trokar, bu soruna kökten çözüm buluyor. Üstelik bu ürün artık Meksika, ABD ve pek çok Avrupa ülkesine ihraç da ediliyor.

Hayvan sağlığı ve refahını geliştirme temelli olarak tasarlanan bu ürün, ayrıntılı bir AR-GE çalışması sonrasında Burhan Pınarbaşı tarafından hayata geçirilmiş durumda. Son 9 yılda farklı ürünlere de patent aldıklarını belirten Veteriner Hekim Burhan Pınarbaşı, “Çeşitli ilaçlar içiriliyordu. Ağızdan sondayla veya klasik trokar dediğimiz delici aletlerle bu hayvanların midesinden gazı almaya çalışıyorlardı ki, ya gaz yerine köpük geliyor ya da ilaç mideye değil akciğere kaçıyordu. En büyük sıkıntı tekrar eden şişkinliklerdi. Biz tekrarlayan şişkinliklerde hayvanın gazını alsak bile daha kliniğimize dönmeden midesi tekrar şişiyordu. Çeşitli yabancı cisimler, yediği yonca ve yemlerden kaynaklı bu durum hayvan sahibine de büyük eziyet veriyordu. Özellikle şişen hayvanın başında nöbet tutan hayvan sahipleri vardı. Veteriner hekim kliniğine dönmeden gazını aldığı hayvan tekrar şişiyor ve tekrar köye dönüyordu. Buna bir çözüm bulabilmek amacıyla kalıcı bir trokar yapalım istedik. Bu ürünle hayvanın midesine girdikten sonra işkembeyi deriye sabitlemiş oluyorsunuz. 8 ila 10 gün hayvanın üzerinde kalabiliyor. Bu bir aya kadar uzayabiliyor. Veteriner hekim bir kez uyguluyor ve hayvan rahatlamış oluyor” dedir.

Veteriner Hekim Burhan Pınarbaşı, ‘Şemsiye trokar’ ile veteriner hekimlerin gaz alma dışında içeri ilaç ve endoskop da gönderebildiklerini, hatta yutulan çivi, tel, iğne gibi metalleri mıknatısla bu trokardan çıkarabildiklerini belirtti.

Veteriner Hekim Burhan Pınarbaşı, “İlaç içirmek hem zor bir işlem hem de midesi şişmiş bir hayvana ilaç içirdiğiniz zaman basınçtan dolayı mideye değil akciğere kaçıyordu. Rahatsızlıklarla sonuçlanıyordu. Buna da çözüm bulmak amacıyla kalıcı bir yol sağlandı. Bunu uyguladığınızda hayvanın midesine ilaçta verebiliyorsunuz. Buzağı ise süt verebiliyor, yaşlı bir hayvansa oradan içeriye su veya probiyotik ilaç verebiliyorsunuz. Çeşitli sıvılar, tozlar verebiliyorsunuz. Bazen de ince kameralar ile girip mide içerisinde neler var onlara bakıyorsunuz. Bu yönüyle bu ürünle bir taşla üç kuş vurmuş oluyorsunuz. Çok hijyenik bir ürün, eski yöntemlerle hayvanın midesi delindikten sonra mide içerisindeki sızıntılar iç organları, bağırsakları, karaciğeri enfekte ediyordu. Buna da son vermiş olduk.” Dedi.
Pek çok Ülkeye İhraç Ediliyor

TÜBİTAK olarak geliştirilen bu ürüne büyük emeği geçen Burhan Pınarbaşı, “Yurt dışına Amerika, Meksika gibi Avrupa’nın çeşitli ülkelerine de gönderiyoruz. Bu bir ilk yardım aleti. Şişip çatlayacak hayvanın nerede şişeceğini bilemezsiniz, çoğu zaman ve ani gelişen vakalardır. Bu hayvancılıkla uğraşan işletmelerin revirlerinde, veteriner hekimlerin acil çantalarında bulunması gereken bir ürün. Zaten piyasaya yeni çıkan bir ürün. Piyasaya çıkalı 4 ay oldu ve ülke genelinde veteriner hekimler bu ürünü tedarik ettiler” diye konuştu.