Sağlık Bakanı Koca: “İstanbul ve Bursa başta olmak üzere ülke genelinde artış trendi görüyoruz”

Sağlık Bakanı Koca: “İstanbul ve Bursa başta olmak üzere ülke genelinde artış trendi görüyoruz”
13:00 - Ekim 16 2020 Cuma

Bugün Erzurum’da incelemelerde bulunmak üzere hava yoluyla Erzurum’a gelen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Erzurum Valisi Okay Memiş, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, AK Parti İl Başkanı Mehmet Emin Öz, İl Sağlık Müdürü Gürsel Bedir tarafından karşılandı. Erzurum Valiliği’ne geçen Bakan Koca, valilikte şeref defterini imzaladıktan sonra açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, “Bölge illerimizi değerlendirmek için buradayız. En önemli gündem konumuz Erzurum’daki corona virüs salgınının seyri oldu. Sağlık yatırımlarımızı konuştuk. Hasta sayısı, sağlık hizmetlerinin durumu, mevcut ihtiyaçlar ve çözüm talep edilen sorunlar hakkında görüş alışverişinde bulunduk. Erzurum, bölgenin en önemli merkezi, bölgenin çekim merkezidir. Büyümeyi ve gelişmeyi asla bırakmayan şehrimiz. Gelecekte sağlık alanındaki ihtiyaçları artmaya devam ediyor. Gün içerisinde incelemelerimizi tamamladıktan sonra akşam gerekli açıklamaları yapacağız. Şehir hastanemizi ziyaret edecek ve çalışma toplantılarımızı yapacağız ”dedi.

“İstanbul ve Bursa başta olmak üzere ülke genelinde artan bir trend görüyoruz”

Korona virüsü ile 7 aydır gece gündüz mücadele ettiklerini belirten Bakan Koca, “Dünyanın pek çok ülkesinden farklı olarak güçlü sağlık altyapımız, nitelikli ve özverili sağlık çalışanlarımız ve özverili sağlık çalışanlarımız sayesinde bu felakete karşı direncimizi sürdürdük. güçlü kamu kaynakları. Yurt içinde ihtiyaçlarımızı giderirken 150’den fazla ülkeye yardım elini uzattık. Sağlık sistemimiz başarılı bir sınavdan geçti. Pek çok ülkede üzücü sahnelere şahit olmadık. Salgının başlangıcında Erzurum Şehir Hastanemizi devreye alarak salgının yükünü omuzlayabildik. Mart ayından bu yana sürdürdüğümüz mücadelede, salgını son bir aydır bastırabildiğimizi söyleyebiliriz. Ülke genelinde belli bir düşüş yaşadık. İstanbul ve Bursa başta olmak üzere ülke genelinde yükselen bir trend görüyoruz. Lütfen düşüşe güvenerek, ama lütfen tedbiri bırakmayalım. Kayıtsız kalmayalım. Yakın temastan uzak duralım. Maskemizi çıkarmayalım. Ellerimizi sık sık yakmaya devam edelim. Bu önlemler sadece corona virüsünden değil, aynı zamanda grip ve diğer solunum yolu enfeksiyonlarından da korur. Sağlık uzmanlarımız yorulmadan mücadele ediyor. Sağlık çalışanlarımızın nefes alması için önlemler almalıyız ”dedi.

“Erzurum’da vaka sayısında bir ay öncesine göre yüzde 60 azalma var”

Erzurum ve çevre illerin özellikle geçen ay vaka artışında gündeme gelen iller arasında yer aldığına dikkati çeken Bakan Koca, “Valilerimiz, il müdürlerimiz, başhekimlerimiz ve bizim ile yakın koordinasyon içinde mücadeleye kesintisiz devam ettik. sağlık ordusu. Ağustos sonu ve Eylül ortasına kadar zirveye ulaşan Erzurum, bu artışı hızlı ve etkili önlemlerle kontrol altına aldı. Vaka sayısında bir ay öncesine göre yüzde 60 azalma var. Türkiye yatak doluluk oranı ortalamasının altında. Bu azalmanın devam etmesi ve hasta ve ağır hasta sayılarına yansıması için Erzurumlu hemşehrilerimiz savaşmayı bırakmamalı. Tedbirlerle bu sayının daha da azalacağına inanıyoruz. Salgın yönetiminde dolgunun önemini daha iyi anlıyoruz. Bu sistem, dünyadaki ender ülkelerden biri Türkiye’yi uygulamaktadır. Semptomlardan bağımsız olarak tüm pozitif vakaları HES sistemine kaydederek takip ediyoruz. Kirlenme zincirini kırmaya başladık. Bugünlerde bunun etkisini görüyoruz. Erzurum’da her biri üç kişiden oluşan 248 kişilik ekibimiz sahada hızla çalışıyor. 7.6 saat süreli Türkiye genelindeki kontakların taramasını yapıyoruz. Bu dönemi daha da düşürmeyi hedefliyoruz ”dedi.

“Yeni önlemleri inceleyeceğiz”

Bakan Koca, “Hastalarımızın yaş gruplarına baktığımızda yaşlılarımızı yeterince koruyamadığımızı görüyoruz. Erzurum’da 60 yaş üstü hastalarımızın oranı, bu yaş grubunun nüfusa oranının tam iki katıdır. Bu hastalığın öncelikle yaşlılarımıza zarar verdiğini biliyoruz. Onları korumak için daha katı önlemlerle onları dikkatle takip etmemiz gerektiği aşikâr. Erzurum il değerlendirme toplantısını yapacağız. Yeni önlemleri gözden geçireceğiz. Ağrı, Ardahan, Bingöl, Erzincan, Iğdır, Kars ve Tunceli’nin bölgesel bir değerlendirmesini yapacağız. Bilgileri değerlendirme ve inceleme toplantısının ardından paylaşacağım ”dedi.

Özge Bozo – Çağrı Korkmaz

Yorumlar (0)
Yorumlar E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi