Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıkladı! ‘Önerimiz, yüz yüze eğitimin en az bir ay başlatılmamasıdır’

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıkladı! ‘Önerimiz, yüz yüze eğitimin en az bir ay başlatılmamasıdır’
21:00 - Ağustos 12 2020 Çarşamba

Sağlık Bakanı Fahretin Koca, “Artış bu oranda devam ederse tekrar yaşamak istemediğimiz ağır önlemlere dönmemiz gerekebilir” dedi.

İşte Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklaması:

Değerli Basın Mensupları,

Bugün Koronavirüs Bilimsel Komite Toplantısının ana gündemi, başta öğrenci aileleri olmak üzere tüm halkımızın merakla beklediği okulların hazırlanmasıydı. Ayrıca salgının dünyada ve ülkemizde seyri, vakalardaki artışın nedenleri, vaka sayısının arttığı illerde alınması gereken önlemler, hastane kapasitelerimiz ve aşılama çalışmalarımız tartışıldı.

Covid-19 salgını tüm dünyada hız kesmeden yayılmaya devam ediyor, ekonomileri, çalışma hayatını, sosyal hayatı, eğitimi etkiliyor ve daha trajik sağlık boyutu ile ölüyor. Bugün itibariyle tespit edilebilen vaka sayısı 20 milyon 500 bine, can kaybı ise 746 bine ulaştı.

Birçok ülkede vakaların düzgün bir şekilde tespit edilmediğini biliyoruz. Ülkelerin çoğu sağlık altyapıları nedeniyle yeterli tespit yapamamaktadır. Gelişmiş ülkelerde taramadan kaçınıldığını ve sadece hastaneye yatırılan ciddi vakaların kayıt altına alındığını biliyoruz. Gururla söyleyebiliriz ki Türkiye, filyasyo ve kontak takip çalışmaları sağlıklı hareket eden ender ülkelerden biridir. Türkiye ilk günden bu yana vaka sayısını şeffaf bir şekilde anlatıyor. Günümüzde, vaka sayısından daha yüksek bir alarm seviyesindeyiz ve tahmin edilen riskler için bir hazırlık niteliğindedir. Endişeleri anlayabiliriz. Ancak spekülasyon, bir önlemden çok bir tehdide hizmet ediyor.

Dünyadaki vakalardaki artışlar hız kesmeden devam ediyor. Ülkemizde bölgesel artışlara şahit oluyoruz. Pek çok ülkeden farklı olarak ülkemizde vakaların artmasının kontrolden çıkmamış olması, devlet kurumlarımızın ve vatandaşlarımızın bu güne adamış olduğu tedbirlerden kaynaklanmaktadır. Ancak bunun altını çizmek isterim. Tedbirlere uyum hala istediğimiz düzeyde değil. Bu konudaki rahatlama bizi günümüze çağırabilir. Grip enfeksiyonları ortaya çıktıkça, özellikle Ekim ve Kasım aylarında risk daha da artacaktır. Grip hastalığının benzer semptomları da anksiyeteye yol açabilir.

Vatandaşlarımızın önlemlerden kaçınılmaz olarak yorulduğunu biliyoruz. Sevdiklerimiz, akrabalarımız ve arkadaşlarımızla yakın ilişkiler içinde olmayı hepimiz özledik. Seyahatlerimizde eskisi gibi rahat olmayı, sosyal ve kültürel hayata tam anlamıyla dönmeyi arzuluyoruz. Kontrollü Sosyal Yaşam salgın günlerde bizlere bunların en makul sınırlarını sunuyor. Tamamen olmasa da özlediğimiz şeyleri kurallara uyarak yaşama fırsatına sahibiz.

Hem kendi sağlığımız hem de sevdiklerimizin hayatları üç basit kurala bağlıdır. Temizlik, maske, mesafe. Bu kuralları göz ardı edersek, yarın kontrol edilemeyen bir tablo görebiliriz.

Hepimiz vaka sayısındaki artış eğilimini görüyoruz. Artış bu oranda devam ederse, bir daha yaşamak istemediğimiz ağır tedbirlere yönelmemiz gerekebilir. Çabamız bunun tekrar olmasını engellemektir. Önümüzdeki günlerde COVID-19 iletişimi konusunda yeni çalışmalar ortaya koymaya çalışacağız ve yönetmeliklere gideceğiz.

Bilim Kurulu’nun gündeminde öne çıkan konu, önümüzdeki dönemde eğitim ve öğretim süreçlerinin hangi koşullarda yürütüleceğiydi. Bu konudaki öneri ise yüz yüze eğitime en az önümüzdeki ay başlanmaması, gerekirse online eğitim verilmesi ve kademeli olarak yüz yüze eğitime başlanmasıdır. Bu görüş ve önerimizi Milli Eğitim Bakanlığımızla paylaştık. Bakanımız konuyla ilgili planlarını açıklayacak.

Dr.Fahrettin Koca

TC Sağlık Bakanı

Yorumlar (0)
Yorumlar E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi