Pandemik hemşireler virüsten çok şikayetlerle mücadele ediyor

Pandemik hemşireler virüsten çok şikayetlerle mücadele ediyor
10:00 - Aralık 21 2020 Pazartesi

Corona virüsün ortaya çıktığı ilk günden bu yana sağlık profesyonelleri büyük bir özveri ve emekle çalışıyor. Bazıları çocuklarını haftalarca kucaklayamazken, bazıları günlerce eve gidemez ve günlerini hastanelerde veya başka bir yerde geçirmeye devam edemez. Adana’da pandemi hastanesi olarak hizmet veren Seyhan Devlet Hastanesi Pandemi Acil Servisi’nde çalışan Hemşire İklime Karatay, bu sağlık profesyonellerinden biridir.

Ancak vakaların yoğun olduğu illerden biri olan Adana’da Covid hastasına girmek için gelen yakınları sağlık çalışanları için sıkıntı yaşatıyor. Pandemi Acil Servis Hemşiresi İklime Karatay, İHA muhabirine açıklama yaptı.

Vatandaşlardan tedbirli olma konusunda dikkatli olmalarını isteyen Karatay, “Salgının başladığı ilk günden beri acil serviste çalışıyorum. Buradaki en büyük sorun, hastalarla birkaç kişinin gelmesidir. Gelen kişi 3-4 kişiye daha yayıldığında başkalarına bulaştırdığını söylüyor, pandemi dediğimiz durum ortaya çıkıyor. Bu nedenle hasta yakınının yanına 1 kişinin gelmesini rica ediyorum. Bu benim en büyük mesajım. “Hastaneden aldığınız mikropu başka bir şekilde yayıyorsunuz.”

“Şikayet ediliyoruz”

Hasta yakınları tarafından 184 Sağlık Bakanlığı Yardım Hattı’na şikayette bulunduklarını belirten İklime Karatay, şunları söyledi:

Bize bağırıyorlar ve ‘Ben de girmek istiyorum’ diyorlar. Hatta 184 Sağlık Bakanlığı Yardım Hattına şikayet ediyorlar. Bu, karşılaştığımız en yaygın olaylardan biridir. ‘Göreceksin, neden bizi içeri almıyorsun’ gibi şeyler söylüyorlar. Size kuralları hatırlatmak istiyoruz. Daha az kirlenme daha az can kaybına neden olur diyoruz ama onlar bizi dinlemiyor. Hastanede bizi dövmek veya bizimle kavga etmek yerine lütfen evde hastalarına iyi bakmalarına izin verin. Sosyal mesafeyi korumalı ve temizlik kurallarına dikkat etmelidir. Tabi hastaneye geleceğiz ama gelirken lütfen 1 kişi ile gelin. “

“Tehditler var”

Karatay, semptomu olmayan bir kişiyi test etmezlerse ya da 7 semptomdan sadece 1’i vatandaşlardan tehditle karşılaştıklarını belirterek, “Tehdit doğrultusunda test yapmıyoruz, bulgulara uyan kişileri test ediyoruz, ama bulduklarınız uymuyor dediğimizde bize ‘Buna sen karar verecek misin? Burada kaç tane saldırı vakası ile karşılaştık. Bu nedenle halkımıza soruyoruz. Gerçekten bulgularınız varsa gelin. Beni geçti, temas halindeyim. Hatta ‘bana bir test yap’ diyenler bile var. Sorun, onu geçip gitmek değil. Bulguları gerçekten taşıması, kendini izole etmesi ve birkaç gün takip etmesi gerekiyor. Bunu istiyoruz. Bu nedenle acil servislerdeki yoğunluğu azaltmak için herkesin test edilmemesi gerektiğine, bulunan bulgular için test edilmesi gerektiğine inanıyoruz.

Umutcan Isledici

Yorumlar (0)
Yorumlar E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi