Sivas Haberler

Otizme dikkat çekmek için farkındalık yürüyüşü düzenlendi

Sivas’ta ‘2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü’ sebebiyle Otizm farkındalık yürüyüşü yapıldı.

Otizme dikkat çekmek için farkındalık yürüyüşü düzenlendi
111 Okundu
02 Nisan 2019 - 12:23

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü etkinleri kapsamında Sivas’ta otizme dikkat çekmek amacıyla bir yürüyüş düzenlendi. Etkinlikler kapsamında yapılan yürüyüşe Sivas Valisi Salih Ayhan, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Harun Tan, İl Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan, İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, otizmli çocuklar ile onların aileleri ve öğrenciler katıldı. Kongre Bahçesi Müzesi önünde toplanan çok sayıda kişi ellerinde döviz ve pankartlarla buradan başlayarak İnönü Bulvarı üzerinde yürüdü. Yapılan bu farkındalık yürüyüşü Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi önünde son buldu. Burada açıklama yapan Sivas Valisi Salih Ayhan, bugünün otizmlilerin günü olduğunu söyleyerek , “ 2 Nisan Otizm günü. İlimizde de bu manada olan 213 çocuğumuza farkındalık oluşturacağız. Farklılık bir mesaj verme adına hep beraber yürüdük. Bugün onların günü . Tabi devletimizin sosyal devlet anlayışı ve ilkesi gereğince bu çocuklarımızın tek çıkar yolu eğitim olduğu için özel önem gösterilmektedir. İlimizde de 213 bu şekilde otizmli çocuğumuz var. Tabi otizmli olması kendi kaderleri değil. Bu şekilde emsallerinden, aksanlarından biraz daha farklılık arz etmektedir. Bunların içine kapalı olmasını engellemek, sosyalleşmelerini sağlamak için ciddi bir eğitim metodoloji geliştirilmektedir. “ dedi.

Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi önünde çekilen toplu fotoğrafın ardından kültür merkezi içerisinde, otizmli çocuklar tarafından yapılmış olan resimlerin sergi açılışı yapıldı. Açılışı gerçekleştirilen resim sergisi vatandaşlar ve öğrenciler tarafından ilgi gördü.

Cenk Akarsu

İletişim: cenkakarsu@sivashaberler.com
Sivas Haberler Editörü aynı zamanda yazarlık yapmaktadır.
Cenk Akarsu

Türkiye'nin Sivas iline ait günlük yaşanan son dakika gelişmelerini Sivashaberler.com sitesinden takip edebilirsiniz. Sivas Haberler sitesindeki içerikler izinsiz kullanılamaz, kullanıldığı taktirde kullanılan yazının linkinin paylaşılması zorunludur. Sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır, kaynak gösterilmeden izinsiz yazılarımız yayınlanamaz. Sivashaberler.com güncel yaşam haberleriyle birlikte Sivas şehrinde yaşanan tüm gelişmeleri sunmakta ve hızlıca haberdar olmanızı sağlamaktadır.

Bize Ulaşın :

Telefon : (0346) 221 00 00

WhatsApp : +54 9 375 166-6918

E-posta : sivashaberlercom@gmail.com

Adres : Sularbaşı Mh, Atatürk Cd. Cumhuriyet Meydanı No:6, 58069 Merkez/Sivas

Sivashaberler.com Türkiye'nin Sivas iline ait yerel haber sitesidir, tarafsız ve doğru habercilik anlayışıyla Sivas Haberleri hizmeti vermektedir. İHA Abonesidir.

Google Play Apple Store