‘Organizasyon numarasını bana ver’ sözleriyle gündemde olan kurye için cezaevi talebi

‘Organizasyon numarasını bana ver’ sözleriyle gündemde olan kurye için cezaevi talebi
14:12 - Ekim 12 2020 Pazartesi

19 Eylül’de yapılan incelemelerde maske takmadığı gerekçesiyle Tuzla’da durdurulan kurye Cihan Aksu, kimliğini soran polisi ‘kuvvet kullan o zaman görüşürüz’ diyerek tehdit etti. Telefonlardan o kişiyle görüşen “Bana örgütün numarasını verin, amcanın numarasını gönderin” de Türkiye gündemine oturdu. Görüntülerin ortaya çıkmasının ardından gözaltına alındı ve tahliye edilen şüpheliler hakkında adli kontrol koşuluyla soruşturma tamamlandı. .

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, olay tarihinde Tuzla Devriye Ekipleri Müdürlüğü’nde görev yapan polis memurlarının Tuzla Cami Mahallesi İstasyon Caddesi’nde Covid-19 denetimi yaptığı belirtildi.

Kimliğini vermedi ve polise direndi

İncelemeler sırasında maske takmayan motosiklet Cihan Aksu’nun maske takmadığı için idari işlem için kimlik istendiği ancak Aksu’nun kimliğini vermediği belirtildi. Polis memurları HO, MA ve Ö.A. kimliklerini ifşa etmedikleri takdirde zorla kullanılacakları konusunda uyarıda bulunarak idari para cezası keseceklerini söyledi.

Teşkilatın ve kayınbiraderinin numarasını sordu

Bunun üzerine zanlının, “Kuvvet kullan o zaman seni göreceğiz, beni cezalandıramazsın” gibi sözlerle polislere karşı görevlerini engellemekle tehdit ettiği açıklandı. O sırada aklına gelen telefon görüşmesinde “Teşkilatın numarasını bana gönderin veya kayınbiraderimin numarasını bana gönderin” sözleriyle tehdit ederek polislere direndiği vurgulandı. Şüpheli Cihan Aksu’nun savunmasında, örgütün ailesini ve arkadaşlarını kastettiği ve tehdit niyeti olmadığını söyledi.

5 yıl 3 ay hapis

İddianamede, şüpheli Aksu’nun “görevini yapmamak için bir kamu görevlisine direnmek” suçundan 7 ay 15 günden 5 yıl 3 aya kadar hapis cezası talep edildi. İddianame Anadolu 46. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Şüphelinin davası önümüzdeki günlerde başlayacak.

Gamze Erdemir

Yorumlar (0)
Yorumlar E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi