Sivas Haberler

Oluşumu Belli Olmayan Kayalar İlgi Görüyor

Sivas’ın Kangal ilçesinde bulunan ve mantar şeklinde olan kayalar dikkatleri çekmeye devam ediyor. Bu kayaların nasıl oluştuğu ve kayaların zeminde bu şekilde nasıl durdukları araştırılıyor.

Oluşumu Belli Olmayan Kayalar İlgi Görüyor
676 Okundu
14 Mayıs 2019 - 13:43

Sivas’ın Kangal ilçesine bağlı bulunan Sarıkaya Köyü yakınlarında boş bir arazi üzerinde bulunan bu kayalar araziden farklı bir görüntü ortaya koyuyor. Kayalar bu boş arazi üzerinde belli bir yerde kümeler halinde bulunuyor. Bu kaya kümesindeki kayaların o çevredeki kayaların bilinen oluşum özelliklerine uymaması ve farklı görüntü oluşturması meraklılarının çoğalmasına sebep oluyor. Mantar şeklindeki kayaların bazılarının mantar kısmı ile gövde kısmı farklı yapıda taşlardan oluşuyor. Kayaların bazıları üst üste dizili olarak dururken bazıları şapka şeklinde başka bir kayanın üzerine örtülü şekilde duruyor.

SİVAS’TAKİ MANTAR KAYALARIN SIRRI ÇÖZÜLEMİYOR

Sarıkaya Köyü’nde yaşayan Halife Şimşek bu kayaların nasıl oluştuğu ve buraya nasıl geldikleri konusunda bilgilerinin olmadığını, bu kayaların çok uzun süredir bu arazide bulunduğunu ifade ediyor. Köylüler bu taşların Allah tarafından buraya konulduğunu ve nasıl bu halde oluştukları konusunda da bilgilerinin olmadığını belirttiler.

Köyde bu taşlarla ilgili grip inanışlar da ortaya konulmaktadır. Bu inanışlardan birine göre bu köydeki bir düğün alayı bu araziden geçerken düğünün yapılmasını istemeyen birinin yaptığı “taş olasın” bedduasının ardından düğün alayının burada taşa dönüştüğü inanışıdır.

Köy sakinlerinden Halife Şimşek bu taşların zaman zaman kutsal kabul edilip ziyaret edildiğini ve burada kurbanlar kesildiğini belirtiyor. Kayaların bulunduğu mekanın ziyaret edildiğini burada dualar edildiğini ve kurban kesildiğini belirten köylüler kayaların dışarıdan uçakla atılmadığını Allah tarafından buraya yerleştirildiğini söylüyorlar. Bu kayaların özellikleri ve nasıl burada oluştukları gizemini korumaya devam ediyor.

 

Cenk Akarsu

İletişim: cenkakarsu@sivashaberler.com
Sivas Haberler Editörü aynı zamanda yazarlık yapmaktadır.
Cenk Akarsu

Türkiye'nin Sivas iline ait günlük yaşanan son dakika gelişmelerini Sivashaberler.com sitesinden takip edebilirsiniz. Sivas Haberler sitesindeki içerikler izinsiz kullanılamaz, kullanıldığı taktirde kullanılan yazının linkinin paylaşılması zorunludur. Sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır, kaynak gösterilmeden izinsiz yazılarımız yayınlanamaz. Sivashaberler.com güncel yaşam haberleriyle birlikte Sivas şehrinde yaşanan tüm gelişmeleri sunmakta ve hızlıca haberdar olmanızı sağlamaktadır.

Bize Ulaşın :

Telefon : (0346) 221 00 00

WhatsApp : +54 9 375 166-6918

E-posta : sivashaberlercom@gmail.com

Adres : Sularbaşı Mh, Atatürk Cd. Cumhuriyet Meydanı No:6, 58069 Merkez/Sivas

Sivashaberler.com Türkiye'nin Sivas iline ait yerel haber sitesidir, tarafsız ve doğru habercilik anlayışıyla Sivas Haberleri hizmeti vermektedir. İHA Abonesidir.

Google Play Apple Store