Novi Pazar yaşam pazarına döndü!

Novi Pazar yaşam pazarına döndü!
09:12 - Haziran 30 2020 Salı

Sırbistan’da Müslüman Boşnakların egemen olduğu Sancak bölgesinin en önemli şehri Novi Pazar (Yeni Pazar), koronavirüs nedeniyle zor zamanlar geçiriyor. Sırp yetkililer Novi Pazar’da koronavirüsten ölüm olmadığını söyledi. Ancak cep telefonuyla çekilen ve sosyal medyaya yansıtılan görüntüler, Novi Pazar Devlet Hastanesi’nin iç açısını ortaya koyuyor.

HER GÜN 200 HASTA GELİYOR

Her gün yaklaşık 200 hasta, 120 bin nüfusu ve bu sayının 200 bine ulaştığı bölgedeki yerleşim yerleri ile ambulanslarla Novi Pazar’a geliyor. Yoğunluk nedeniyle hastanede boş oda olmasa da, koridorlarda yatanlar bile var gibi görünüyor. Kendi başına terk edilen hastalar koridorlarda ve odalarda umutsuzca bekliyorlar.

TÜRKİYE’DEN YARDIM TALEBİ

40 doktor ve hemşirenin koronavirüse yakalandığı hastanede tıbbi ekipman yetersizdir. Sadece yardımın ülkenin en büyük şehirlerinden Kragujevac’tan geldiğini belirten sakinler, bunun da yetersiz olduğunu söylüyor. Sosyal medyada yayınlanan bir videoda adını açıklamayan bir kişi, “İlk etapta, 6-7 yükseklikte en az 2 veya 3 ambulans yapabilen bir makine ile mobil bir röntgene ihtiyaç var. akışlı oksijen tedavileri. Türkiye, koronavirüsl için mücadele eden birçok ülkenin yardımına koştu. Lütfen Novi Pazar’ın kurtarılmasına gelin. ”

EN AZ 15 BİN HASTADA

Sırp yetkililer Nova Pazar’daki koronavirüs hakkında bir açıklama yapmadıysa da, bölge sakinleri en az 15.000 kişinin enfekte olduğunu söylüyor.

Türkiye Gazetesi

Yorumlar (0)
Yorumlar E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi