• DOLAR
  5,8147
  %0,44
 • EURO
  6,4658
  %0,25
 • ALTIN
  276,05
  %0,90
 • BIST
  7,7627
  %1,70
Mumbar dolmasını yiyenler vazgeçemiyor

Mumbar dolmasını yiyenler vazgeçemiyor

Sivas’ın yöresel lezzetlerinden olan mumbar dolması, görüntüsü ve yapımı ile hiç iştah açıcı gözükmese de lezzetiyle herkesin vazgeçilmesi haline geliyor.

Mumbar dolması, ineğin kalın bağırsağından yapılıyor ve yapımı saatler sürüyor. Bağırsak ile yapılmasından dolayı ilk başta itici bir yiyecek olarak görünse de lezzeti ile kendine hayran bırakıyor. Mumbar dolmasının yapılışını anlatan Sabiha Ablak, “Mumbar dolmasını hayvanın kalın bağırsağından yapılır, bağırsak en az 10 defa yıkanır ve sonra sirkeli suda bekletilir. Bekletildikten sonra ise içine kıyma, pirinç, soğan ve baharatlardan yapılan harç koyulur. Doldurulmasının ardından 1 saat pişirilir ve servise hazır olur. Dolmayı yiyenler çok beğeniyor ve mutlaka tekrar tadıyor” açıklamalarında bulundu.

 

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

SON HABERLER

Türkiye Anadolu bölgesinde bulunan Sivas şehrinin günlük yaşanan son dakika haberlerini hızlıca takip etme fırsatını Sivashaberler.com ile yakalayın. Sivas Haberler sitesinde yazılan tüm haberler editörler tarafından özgün hale getirilmektedir. İlçe haberleri ile birlikte nöbetçi eczane, konaklama bilgileri, gezi önerileri, tarihi kalıntılar olmak üzere her konuda bilgilendirmeler yer alıyor. Sivas haber hizmetinin yanı sıra, şehrin ihtiyaçlarını karşılayacak genel bilgilere kolay ulaşım sağlayın.

sivas haberler google play sivas haberler app store

sanalbasin üyesidir