Mülteci botu Senegal açıklarında battı: 140 ölü

Mülteci botu Senegal açıklarında battı: 140 ölü
15:00 - Ekim 30 2020 Cuma

Senegal açıklarında teknenin batması sonucu 140 göçmen hayatını kaybetti. Uluslararası Göç Örgütü dün yaptığı açıklamada, olayın 2020’de kaydedilen en büyük tekne kazası olduğunu belirtti. İspanya’nın Kanarya Adaları’na giden tekne, Senegal’in sahil kasabası Mbour’dan ayrıldıktan birkaç saat sonra ateş yakaladı ve alabora oldu. Uluslararası Göç Örgütü. Senegalli denizciler ve yakındaki balıkçılar, gemideki yaklaşık 200 kişiden 59’unu kurtarmayı başardılar.

BM Göç Dairesi Senegal Misyon Şefi Bakary Doumbia, hükümetlerle ve uluslararası toplumun diğer üyeleriyle dayanışma çağrısında bulunarak, “Gençliğin çaresizliğinden ve kurdukları ağdan faydalanan kaçakçıları yok etmek için birlikte hareket etmeliyiz” dedi. Senegal Hükümeti ve Uluslararası Göç Örgütü, hayatta kalanların ihtiyaçlarını ve gerekli acil yardımı sağlamak için harekete geçti.

Uluslararası Göç Örgütü’nün açıklamalarına göre Batı Afrika’dan Kanarya Adaları’na giden göçmen tekne sayısı bu yıl 4 kattan fazla artarak 11 bine ulaştı. BM Göç Dairesi, 663 göçmeni taşıyan 14 teknenin dörtte birinden fazlasının yalnızca Eylül ayında battığını bildirdi.

Yorumlar (0)
Yorumlar E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi