Mu varyantının antikorlara karşı 9 kat daha dirençli olduğu ortaya çıktı

Mu varyantının antikorlara karşı 9 kat daha dirençli olduğu ortaya çıktı
10:00 - Kasım 4 2021 Perşembe

Japonya’da uzmanların yaptığı araştırma, Covid-19’un Mu varyantının aşılama yoluyla elde edilen koruyucu antikorlara karşı yüksek direnç gösterdiğini ortaya koydu.

Tokyo Üniversitesi Tıp Bilimleri Enstitüsü’nden Doçent Kei Sato liderliğindeki grup, Mu varyantının özelliklerine sahip yapay bir virüs üreterek virüsün Pfizer-BioNTech aşısı yoluyla üretilen antikorlara duyarlılığını mercek altına aldı. Tıp dergisi The New England Journal of Medicine’de yayınlanan çalışmanın sonucuna göre, Mu varyantının antikorlara karşı normal virüsten 9.1 kat daha dirençli olduğu tespit edildi. Farklı varyantların aşı etkinliğine olan etkisini tespit etmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu vurgulayan uzmanlar, yeni mutasyonlar hakkındaki verilerin uluslararası bilim camiası arasında paylaşılmasının da önemli olduğunun altını çizdi.


Endişeye neden olmuştu

Daha bulaşıcı olduğu düşünülen Mu varyantı geçtiğimiz Eylül’de Dünya Sağlık Örgütü’nün izleme listesine eklenmiş, B.1.621 olarak da bilinen mutasyonun aşılara karşı daha dirençli olduğu şüphesi dünya kamuoyunda endişeye neden olmuştu. Mu varyantının 40 üzerindeki ülkede görüldüğü kamuoyuna yansımıştı.

Burak Ersoy

 

İLGİLİ HABER

Rusya günlük bin 189 korona virüs kaynaklı can kaybıyla rekor kırdı

İLGİLİ HABER

Son 24 saatte korona virüsten 246 kişi hayatını kaybetti

Yorumlar (0)
Yorumlar E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi