MSB’den Pentagon’a yanıt

MSB’den Pentagon’a yanıt
17:00 - Ekim 24 2020 Cumartesi

Ulusal Savunma Bakanlığı Sözcüsü Patricia Precious Aktop, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) sözcüsü Jonathan Hoffman’ın S-400’ü açıklamanın ardından Türkiye’ye cevaben kınadıklarını belirten bir açıklama yaptı.

Satın alınan S-400 Uzun Menzilli Saha Hava Savunma Sistemi’nin hazırlıkları kapsamında deneme ve sistem kontrollerinin doğal süreç kapsamında gerçekleştirildiğini belirten Aktop, “NATO müttefiklerinin kullandığı S-300’ler gibi S-400 sistemi bağımsızdır ve NATO Komuta Kontrol Sistemi içerisine entegre edilmeden kullanılacaktır ”.

Türkiye’nin NATO’sunun tutarlı bir transfer olmadığı yönündeki taahhütlerine aykırı davrandığını iddia eden Aktop, şunları kaydetti:

“Salgına sürekli olarak geniş bir coğrafyada farklı risk ve tehditlerle savaşırken, onların ittifak içindeki sorumluluklarını katı bir şekilde yerine getirmesi, Türkiye’nin NATO taahhütlerine aykırı davrandığını iddia etmekle tutarlı değildir. Dostlarımızdan ve müttefiklerimizden beklentimiz ilişkilerin bozulacağı söylemi yerine, S-400 sistemi ile ilgili alternatif çözümler ve alınabilecek makul teknik önlemlerin tartışılmasına odaklanmak. Türkiye’nin amacı kimseye zarar vermek değil, halkının güvenliğini sağlamaktır. “

Mevlüt Hasgül

Yorumlar (0)
Yorumlar E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi