Milyonlarca öğrenciyi ilgilendirir

Milyonlarca öğrenciyi ilgilendirir
10:00 - Ağustos 29 2020 Cumartesi

Öğrenci taşıyan mekik şoförleri için yeni dönem 3 Eylül 2020’de başlıyor. Bu tarihten itibaren MYK Kanunu çerçevesinde okul otobüsü şoförleri için mesleki yeterlilik belgesi zorunlu olacaktır. Sürücülerin bu belgeyi almak için girecekleri sınavda psiko-teknik belgeye sahip olmaları ve Türk Ceza Kanunu’nda belirtilen maddelerden hüküm giymemiş olmaları ön şartı vardır. Buna göre adaylar, devletin güvenliğine karşı suçlardan, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine aykırı suçlardan, zimmete para geçirme, rüşvet, dolandırıcılık, dolandırıcı iflas, ihaleye fesat karıştırma veya kaçakçılıktan hüküm giymemelidir.

Sertifikasyon Kuruluşları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Cengizhan Kutlu, “Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) Kanunu çerçevesinde 5544 sayılı kanunda belirtilen mesleklerde yeterlilik belgesi bulunmayanların ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayımlanan tebliğler ile belgesiz işçi tespit edildiğinde idari para cezası uygulanacak. “cinsel saldırı” başlıklı 103. “çocukların cinsel istismarı”, 104. “küçüklerle cinsel ilişki”, 188. “uyuşturucu veya uyarıcı madde üretimi ve ticareti”, “uyuşturucu veya uyarıcı maddeler” başlıklı, “satın almak için veya son 5 yıl içinde bu suçlara ilişkin devam eden kovuşturma veya uzlaşma bulunmaması, ölümlü trafik kazası, alkollü araç kullanma, hız yapma Ehliyeti arı olan sürücüler Kural ihlali nedeniyle birden çok kez geri alınan ve 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun “sarhoşluk” başlıklı 35. maddesine göre işlem gören kişiler sınava giremez ”dedi.

“270 bin sürücü bu belgeyi alacak”

Türkiye 270 bin otobüs şoförü Cengizhan’ın bu belgeye sahip olması gerektiğini belirten Kutlu, işveren tarafından yapılan denetimlerin yapıldığı ilgili mesleklerdeki iş müfettişleri belgesiz işçi tespit edilirse kişi başına 950 TL veya belgesiz işçi işveren temsilcisine idari para cezası verdiğini söyledi. Bağlı hükme ceza uygulanır. Sürücüler için zorunlu hale gelen yeterlilik belgesi ile ilgili faaliyetlerin yetkili belgelendirme kuruluşları tarafından gerçekleştirildiğini belirten Başkan Kutlu, “Bu kurumlar her ilde sınava girebilir, girebilecek kurumların isim ve iletişim bilgileri Adayların bulunduğu ildeki sınava www.myk.gov.tr/ adresinden ulaşılabilir.Sınavlar hem teorik hem de uygulamalı olarak yapılmaktadır.Sınav ücreti 800 TL olarak belirlenirken, sınavda başarısız olan adaylar Belge 5 yıl süreyle kullanılabilir.Ancak bir hata veya ceza durumunda bu belge kişiden geri çekilecektir Karar için otobüs şoförlerinin bu belgeyi almak için günler öncesinden başvurması gerekmektedir. okullar açıldı “dedi.

Bu belgede ailelerin gözü kulağı olması gerektiğini belirten Kutlu, “En yüksek donanıma sahip bir araç yapsanız bile onu kullanan kişidir. Bu, o iş için ehliyet ölçen bu belgedir. Bu belge ile. şoförler işlerini yurtiçi ve yurtdışında rahatlıkla yapabilecekler.Hepimizin çocukları değerliyiz.Aileler çocuklarını hizmete teslim ettiklerinde onları barış içinde teslim etmek istiyorlar.Bu belge alındığında bu tür soru işaretleri olacaktır. Bugüne kadar birçok kaza, birçok çocuk hizmetlerde unutuldu. Bunların olmasını istemiyoruz. Sürücünün kalitesini bu belge ile kontrol ettik. “Yeterlilik testini uzatmak istemiyoruz. aileler, çocuklar ve diğer vatandaşlar için tarihte yürürlüğe girecek. ”

Yetkililere seslenen Kutlu, “Okullarımız, İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bu konuda duyarlı olmalı” dedi.

Abdullah Cibir

Yorumlar (0)
Yorumlar E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi