Milli Savunma Bakanı Mites: ‘Kıbrıs, Türkiye’de milli bir mesele’

Milli Savunma Bakanı Mites: ‘Kıbrıs, Türkiye’de milli bir mesele’
17:00 - Kasım 17 2020 Salı

Görüşmede Libya’da Savunma Güvenliği İşbirliği ve Eğitim Yardımları Danışma Komutanlığı, NATO Karargahı Türk Askeri Delegasyon Komitesi Başkanı, KKTC Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı ve Savaş Hava Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri komutanları görüşüldü. devam eden faaliyetler ve sahadaki son durum. bilgi verdi.

Doğu Akdeniz’deki gelişmelerin, terörle mücadele operasyonlarının ve koronavirüsle mücadelede alınan önlemlerin savunma ve güvenlik konuları kapsamında ele alındığı toplantıda talimat veren Bakan Akar, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bir meşgul dönem.

Akar, görevlerini başarıyla yerine getiren tüm personeli tebrik ederek, “Umarım bundan sonra bizlere verilen görevleri diyalog ve koordinasyon içinde, aynı ciddiyet ve samimiyetle gerçekleştireceğiz” dedi.

Türkiye ile Rusya’nın ardından Dağlık Karabağ ile ilgili anlaşmaların imzalandığını anımsatan Savunma Bakanlığı arasında mutabakat zaptı imzalanmasını anımsatan Akar, “Hepsi saygı, altını doldurmak için çalışmak gerekiyor. Buradan geliyorum geniş bir teknik komite ile ilgili Rusya’ya. Görüşmeler yapıldı, karşılıklı çalışma devam ediyor “diye konuştu.

Akar, işgal altındaki topraklardan çekilirken Ermenistan’ın evleri ve ormanları yakmasına da tepki gösterdi.

“Kıbrıs, Türkiye’de ulusal bir meseledir”

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 37. yılını bir kez daha kutlayan Akar, şunları söyledi:

“KKTC güveninde olmak için elimizden gelenin en iyisini yapmalıyız. ‘Refahın arkasından gelebilecek güvenliği sağlamak. Bu konudaki tutumumuz net, Kıbrıs, Türkiye milli bir mesele. Yeni dönemde de aynı şekilde devam edecek. Daha önceki tavır, statü ve biz düşüncelerimiz ne olursa olsun aynı bakış açısındayız. Bu konuda Cumhurbaşkanı Erdoğan, KKTC’nin 37. yılı dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada her şeyi net ve açık bir şekilde dile getirdi. meseleye bakmalı ve elimizden gelen çabayı göstermeliyiz. kalıcı bir çözümün ortaya çıkması ile siyasi yol ve araçlar Bu arada Rumların uzlaşmaz tavırlarını terk etmeliyiz, Türk varlığının kabulü, hakimiyetleri ve bilmem gerekiyor. Bu aynı unsurlar. Götürü bedel ile oldu bittiye müsaade etmeyeceğiz diyoruz, zaten bir İhtimalim yok.Türkiye’de Her zaman olduğu gibi KKTC hakkını ve hukukunu koruyacak, hayır çiğnemeyeceğiz . “

Türkiye’nin teminatlardan doğan sorumluluklarını yerine getirmeye devam edeceğini belirten Akarlar, oldu bittilere izin vermeyeceklerini de yineledi. Araştırma gemilerinin Doğu Akdeniz’de teknik ve bilimsel çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Akar, “Bu gemiler çalışmalarına devam ediyor, güvenliklerini sağlıyoruz, onlara eşlik ediyoruz. Bu konuda kararlıyız. Türk Silahlı Kuvvetleri olarak biz, Karada, denizde, havada, ülkemizin ve milletimizin hak ve menfaatleri vardır. Biz onların menfaatlerini korumaya ve kollamaya kararlıyız ”dedi.

Hulusi Akar sözlerinin sonunda şehit ve gazileri minnetle anıyor, “Peygamberimizin kalbi olarak da bilinen ve bu milletin bağrından çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri, akıl ve bilim ışığında Anayasa’ya uygun olarak ve yasalar, Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda “şehit ölürsem. O, milletinin emrindedir, görevindedir.”

Yorumlar (0)
Yorumlar E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi