Milli Savunma Bakanı Akar’ın Fransız iddialarına ‘sert’ yanıtı

Milli Savunma Bakanı Akar’ın Fransız iddialarına ‘sert’ yanıtı
17:00 - Haziran 20 2020 Cumartesi

Bakan Akar, gazetecilerin sorularını Şırnak’taki yoğun temaslarının ardından yanıtladı. NATO Savunma Bakanları toplantısının telekonferans yöntemiyle ikinci kez yapıldığını hatırlatan toplantıyı değerlendirmesi istenen Bakan Akar, ilgili açıklamaların Bakanlığın internet sitesinde yapıldığını hatırlattı. 30 müttefik ülkenin savunma bakanları olarak telekonferans olarak ikinci kez bir araya geldiklerini belirten Akar, toplantıda savunma ve caydırma konularının ve bölgesel ve küresel gelişmelerin tartışıldığını belirtti. Toplantıda Covid-19 kapsamında alınan tedbirlerin de gözden geçirildiğini belirten Bakan Akar, “İkinci dalgaya karşı alınabilecek tedbirler konusunda fikir birliğine varıldı. Diyerek şöyle devam etti: “Ulusal olarak aldığımız önlemler, üretim kapasitemiz ve dost ve müttefik ülkelere verdiğimiz destek vurgulandı.”

“İddialar tamamen gerçekçi değil”

Akar ve NATO çevrelerindeki Fransız yetkililerin iddialarından bazılarıyla ilgili olarak Akar şunları söyledi:

“Bilgilerimiz, belgelerimiz, gemilerimiz ve genel merkezimizdeki tüm kayıtlar dikkate alındığında, söz konusu talebin tamamen gerçekçi olmadığı görülmektedir. Aksine, dost, yapıcı, işbirliğine açık ve başlangıçta destekleyici olan Türk Donanması unsurları, Fransızların isteği üzerine gemiye yakıt ikmali bile sağladı. konuyla ilgili hazırlanan ve bilgi ve belgelerin doğruluğunu kanıtlayan Türkiye NATO karargahındaki müttefikler, sivil ve askeri yetkililerle paylaşıldı. ”

“Türkiye NATO’daki görev ve yükümlülüklerini her zaman yerine getirmiştir”

Konuyla ilgili her türlü bilgi ve belgenin paylaşıldığını yineleyen Akar, “Müttefiklerimizden bazılarının, hizmet etmek için yapay bir gündem oluşturmak yerine mevcut prosedür ve ilkeler çerçevesinde ittifakın dayanışma ruhuna uygun hareket etmesini bekliyoruz. politik hedefleri. Diyalog ve koordinasyonu her zaman destekliyoruz. Ayrıca, NATO yetkililerinin etkinlik sırasında denizcilere profesyonel ve ihtiyatlı yaklaşımları için teşekkür ettiğini hatırlatmak isterim. Türkiye her zaman ittifaktaki görev ve sorumluluklarının bilincinde hareket etti ve bugün de öyle “dedi.

Yorumlar (0)
Yorumlar E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi