Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan yüz yüze eğitim açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan yüz yüze eğitim açıklaması
15:00 - Ekim 30 2020 Cuma

Kocaeli’de bir dizi programa katılan Milli Eğitim Bakanı Selçuk, eğitimde yüz yüze haberlere ilişkin açıklama yaptı. Tam yüz yüze eğitim için kesin bir tarih olmadığını belirten Selçuk, bakanlık ve resmi kaynaklar dışındaki haberlere saygı gösterilmemesi gerektiğini söyledi.

“Veriler her gün, her hafta değişebilir”

Eğitimle ilgili kurumlarla sürekli görüştüklerini ifade eden Bakan Selçuk, “Süreç, tüm dünyada olduğu gibi dinamik olarak yaşadığımız bir süreçtir. Veriler her gün, her hafta değişebilir ve manzara değişebilir. Eğitimle ilgili kararlar alırken bu dinamik duruma göre karar vermemiz gerekiyor. Neredeyse her hafta yaptığımız ilgili kurumlarla istişareler, değerlendirme toplantıları. Önümüzdeki haftalarda eğitim kurumlarımızda ve okullarımızda ne yapacağımıza ve nasıl yapacağımıza dair kararları ortaya koyuyor. Daha sonra Cumhurbaşkanımızın başkanlığında, neredeyse tamamı bu salgınla doğrudan ilgili olan tüm bakanlıklar birlikte değerlendirilerek kararlar alıyoruz.

“Tırmanışı şehir il ilçe ilçe ilçe takip ediyoruz”

Bakan Selçuk, eğitimleri sırasında il ve ilçe pandemisinin seyrini izlediklerini belirterek, “Bildiğiniz gibi şu sıralar salgında bir artış var. Bu tırmanışı il ilçe ilçe ilçe ilçe takip ediyoruz. Bu takip neticesinde önümüzdeki haftalarda Bilim Kurulu’nun önerisi, Sağlık Bakanlığı’nın görüşü ve ilgili kurumların istişaresi neticesinde durumun ne olduğu dikkatlice izlenerek karar alınacaktır hangi şehirde ve hangi ilçede. Ancak bu dinamik durumlardan dolayı önümüzdeki haftalarda, bir sonraki ayda veya bir sonraki ayda durumun ne olacağını tam olarak belirleyip kararı vermemiz elbette mümkün değil. Ama çocuklarımızın kurallara, temizliğe, maskelere, mesafe kurallarına çok ciddiyetle uyduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Küçük uyarılarla bir dizi sorun da giderilir. Neredeyse hiç sorunumuz yok. Prosedür var ve buna göre gerekli önlemler alınıyor. “Öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin risk almasını engelleyecek şekilde kararlar alıyor ve uyguluyoruz” dedi.

“Dileğimiz okulların tamamen açılması ama riske rağmen bu arzu gerçekleşmeyecek.”

Okullarda yüz yüze eğitime başlanacağı haberinin doğru olmadığını belirten Bakan Ziya Selçuk, “Hep ifade ediyoruz. Halkımızı resmi kurumların resmi verileri dışında herhangi bir kaynağa güvenmemeleri konusunda uyarıyoruz. Bu konularda her zaman söylediğimiz gibi, farklı senaryolarımız var. Zaman ve yer geldiğinde de bu senaryoları uyguluyoruz. Bu dilekler elbette bir an önce okulların açılması içindir. Tüm dilek ve temennilerimiz okulların tamamen açılmasıdır. Çocuklarımızı, öğretmenlerimizi sınıflarında mutlu bir şekilde görmek istiyoruz. Ancak risklere rağmen bu arzu gerçekleşmeyecektir. Bu nedenle söz konusu tarih veya beyanların tarafımızca yapılmadıkça dikkate alınmamasını özellikle rica ediyorum ”.

Cihan Atik – Fehime Kartal – Gürcan Yılmaz

Yorumlar (0)
Yorumlar E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi