MEB’den öğretmenlere siber saldırılara karşı uyarı

MEB’den öğretmenlere siber saldırılara karşı uyarı
22:00 - Aralık 3 2020 Perşembe

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, koronavirüs önlemleri kapsamında eğitim faaliyetlerinin EBA TV Kanalları, Eğitim Bilgi Ağı (EBA) İnternet Platformu ve EBA Canlı Kurs Sistemi üzerinden yürütüldüğü hatırlatıldı. Açıklamada, öğrencilerin kendi sınıf arkadaşları ve öğretmenleri ile ders yapmalarına imkan veren EBA Canlı Ders özelliğinin uzaktan eğitim için özel olarak geliştirildiği ve kısa sürede devreye alındığı vurgulandı ve şu ifadelere yer verildi:

“Okul öncesi eğitimden 12. sınıfa kadar tüm sınıf seviyelerinin haftalık ders saatlerini uzaktan eğitimle tamamlamasını sağlamak ve öğrenim eksikliğini önlemek amacıyla harici canlı ders özelliği de devreye alınmıştır. Dışarıdan canlı derslerde kamuoyuna yansıyan siber saldırılara maruz kalmamak için dikkat edilmesi gereken noktaları öğretmenlerimize hatırlatmak isteriz.

Bakanlık’tan canlı derslerde öğretmenlere hatırlatmalar şöyle sıralandı:

“Her kurs için yeni bir ID ve şifre belirleyerek bu bilgileri EBA’ya girmek. Ders oluştururken ‘Bekleme Odası’ özelliğini etkinleştirmek. Benzer siber saldırılar, derse başlarken öğrencilerin isimlerini değiştirme seçeneklerini kapatmak gibi basit kontrollerle önlenebilir. Öğretmenlerimiz her ders için farklı kimlik ve şifreler kullanırsa, daha önce çeşitli iletişim kanalları aracılığıyla paylaşılan canlı ders bilgileri geçersiz hale gelecektir. Öğretmenlerimiz dersleri oluştururken ‘bekleme odası’ özelliğini aktif hale getirerek sınıfa katılacak öğrencileri kontrol edebilecek ve bu sayede sahte kimliklerle sınıfa girmeye çalışan kişilerin sınıf ortamına katılımını engelleyebilecekler. Ayrıca öğretmenlerimiz ders başında öğrencilerin isimlerini değiştirmelerini sağlayan özelliği devre dışı bırakarak gerçek kimlikleriyle derse giren öğrencilerin bu bilgileri daha sonra değiştirmelerini engelleyecektir. Bu hatırlatıcılar aynı zamanda tüm öğretmenlerimizin cep telefonlarına kısa mesaj olarak gönderildi. “

Mehmet Kalay

Yorumlar (0)
Yorumlar E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi