Maske yalanları

Maske yalanları
06:00 - Temmuz 7 2020 Salı

Her bilimsel gerçeğe karşı duran batıl inanç üreticileri maske hakkında boş durmadılar. ‘Sözde bilim batıl inançları’ tüm bilimsel yetkililer, özellikle Dünya Sağlık Örgütü, Covid-19 enfeksiyonunun bulaşmasını önleyen elimizdeki en önemli silahlardan birinin ülkemiz gibi pozitif takip eden ülkeler tarafından zorunlu olduğunu açıkladığında harekete geçti bilim koronavirüs ile mücadelede. Maskenin zararları hakkındaki videoları ve makaleleri sosyal medya aracılığıyla paylaşmaya başladılar. Bugün, koronavirüs tedavisi için geliştirilmiş aşı ve ilaç yoktur. Mustafa Çetiner “maske yalanları” ndan ve eserin gerçeğinden bahsetti. Japonya, Güney Kore ve Vietnam gibi ülkelerin bir maske kullanarak enfeksiyonu kontrol ettiklerini belirten Çetiner, “Maskenin zorunlu olduğu ABD’de enfeksiyon oranı yüzde 25, yüzde 80 oranında zorunlu olmayan haller. Maske takmak kişisel bir karar değil, zıt kişiye saygı, akrabalarımıza verdiğimiz önem ifadesidir ”.

İddia: Maske karbon dioksit zehirlenmesine neden olur.

Dürüst olmak gerekirse: Karbon dioksit molekülleri, koronavirüs enfeksiyonuna neden olan Covid-19’dan bile daha küçüktür. Bu nedenle, bir maske taktığınızda, ağzınıza ve burnunuza Covid-19 alamazsınız. Aksine, maske takarken ağzınızdan ve burnunuzdan çıkan karbondioksit, maskenin içine sıkışmaz. Dışarı çıkıyor çünkü küçük. Maske takıldığı için karbondioksit zehirlenmesi vakası gösterilmemiştir.

İddia: Maske baş ağrısı, halsizlik, bulantı yapar.

Dürüst olmak gerekirse: Bunlar maskenin neden olduğu fiziksel rahatsızlıklarla ilgili olabilir, ancak maskenin bu gibi yan etkilere sahip olması mümkün değildir. Cerrahlar 1920’den beri tüm cerrahi operasyonlarda bu maskeyi takıyorlar ve hiçbirinde karbondioksit ve ilgili durumlar artmamıştı.

İddia: Maske taktığımızda kandaki oksijen seviyesi azalır.

Cevap: Maske ile yetersiz oksijen alacağımız ve dolayısıyla oksijensiz kalacağımız hakkında hiçbir bilimsel bilgi yoktur. Parmağınızdaki kan oksijen seviyesini ölçtüğünüzde, maskeyi sekiz saat boyunca kullanan sağlık personelinin normal seviyelerde olduğunu görebilirsiniz.

NE ZAMAN KULLANILMAZ?

Profesör Dr. Mustafa Çetiner, maskenin asla sadece iki durumda kullanılmaması gerektiğini söylüyor. İki yaşın altındaki çocuklar ve spor yapıyor… Spor sırasında aşırı oksijen ihtiyacının maskeden sonra karşılanamadığını ifade etmek. Dr. Çetiner, “Açık havada spor yaparken maske takmayın. İç mekanlarda, fiziksel mesafenizi 5-6 metre olarak ayarlayın ve spor yaparken maskenizi çıkarın. ”

Türkiye Gazetesi

Yorumlar (0)
Yorumlar E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi