• DOLAR
  5,9038
  %0,80
 • EURO
  6,5476
  %0,27
 • ALTIN
  295,47
  %0,98
 • BIST
  7,6928
  %0,36
Evde Konserve yapmanın kötü sonuçları olabilir

Evde Konserve yapmanın kötü sonuçları olabilir

Anadolu’da birçok yörede geleneksel olarak geçmişten bugüne taşınan ev konservesi kültürünün ölümcül tehlikelere gebe olduğu açıklandı.

Cumhuriyet Üniversitesinde eğitmenlik yapan Alper Zöngür ev yapımı konserve yapan ev hanımlarına bir takım uyarılarda bulundu. Evde konserve yapılırken hijyen kurallarına uyulmasının önemine dikkat çeken Zöngür, gerekli kurallara uyulmadığı durumlarda ölümcül olabilecek bazı mikroorganizmaların konservelerin içerisine yerleşebileceğini söyledi.

Çok küçük olasılık olsa dahi konservenin içeriğinde Clostridium Botulinum isimli bakterinin barınabileceğini ve bu bakterinin çok tesirlerinin bulunduğunu söyleyen Alper Zöngür, sinir hücrelerine etki edebilecek bu bakterinin vücuda girmesiyle birlikte kısa sürede ölüm gerçekleşebileceğini belirtti. Konserve yapılacak malzemelerin konulduğu kavanozların suda kaynatılmasını tavsiye eden Zöngür, konserveyi tüketirken de kapak açıldıktan sonra 2 gün içinde konservenin bitirilmesi gerektiğini açıkladı.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

SON HABERLER

Türkiye Anadolu bölgesinde bulunan Sivas şehrinin günlük yaşanan son dakika haberlerini hızlıca takip etme fırsatını Sivashaberler.com ile yakalayın. Sivas Haberler sitesinde yazılan tüm haberler editörler tarafından özgün hale getirilmektedir. İlçe haberleri ile birlikte nöbetçi eczane, konaklama bilgileri, gezi önerileri, tarihi kalıntılar olmak üzere her konuda bilgilendirmeler yer alıyor. Sivas haber hizmetinin yanı sıra, şehrin ihtiyaçlarını karşılayacak genel bilgilere kolay ulaşım sağlayın.

sivas haberler google play sivas haberler app store

sanalbasin üyesidir