Kızılırmak’ta su seviyesi dibe yaklaştı

Kızılırmak’ta su seviyesi dibe yaklaştı
12:47 - Ekim 5 2020 Pazartesi

Türkiye’nin en uzun nehri olarak bilinen Kızılırmak’ta su seviyesi hiç olmadığı kadar düşerek dip seviyelerine yaklaştı.

Kızılırmak nehri Sivas’ın İmranlı ilçesinde doğuyor ve kilometrelerce yolu kat ettikten sonra Karadeniz’e dökülüyor. Türkiye’nin en uzun nehri olan Kızılırmak’taki su seviyesinin düşüklüğü ise herkesin dikkatini çekiyor. Yaz aylarının her zamankinin aksine az yağışlı olarak geçmesinden, kuraklıktan ve düzensiz bir şekilde arazi sulaması yapılmasından dolayı yeteri kadar dolamayan nehirde gözle görülür bir su seviyesi düşüklüğü yaşanıyor.

Yaşar Türkoğlu isimli olta balıkçılığı yapan bir vatandaş yaptığı açıklamada yağışın az olmasından ve kuraklıktan ötürü balıkların da etkilendiğini söyledi. Görülen alanların tamamının bir zamanlar suyla kaplı olduğunu söyleyen vatandaş, Ekim ayında böylesine bir sıcaklığa daha önce rastlamadığını belirtti. Bir başka olta balıkçısı Yunus Emre Kurum ise Kızılırmağın eskisi kadar coşkulu akmadığını ve artık eskisi gibi balık tutamadığını ifade etti.

Yorumlar (0)
Yorumlar E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi